1744 Народився Нестор Амбодик-Максимович,

український вчений-енциклопедист, один з основоположників наукового акушерства, фітотерапії, ботаніки. Автор підручників з акушерства "Мистецтво сповивання" (1786) та ботаніки "Ботаніки початкової основи" (1795).

 

1787 Народився Луї Дагер,

французький художник і винахідник, першим розробив приктично придатний спосіб виготовлення фотознімків - дагеротипію.

 

1838 Цим днем прийнято датувати завершення роботи Тарасом Шевченком над першим (втраченим) варiантом "Тарасової ночi", фiнальної поезiї "Кобзаря Т.Шевченка".

Автор завершив роботу над "етюдами", розпочавши формування всесвітньовідомої авторської збірки.

 

1859 Народився Кость Левицький (у містечку Тисмениця Івано-Франківської області),

український правознавець, історик, письменник, перекладач, політичний діяч кінця ХІХ - першої половини ХХ століття. З листопада 1918 року - голова Державного секретаріату ЗУНР, потім - голова комісії з виборчої реформи при уряді. В липні 1941 р. був засновником і головою Національної Ради у Львові.

 

1860 Народився Ігнатій Ян Падеревський (у селі Курилівці на Поділлі),

музикант, композитор, державний діяч, який відіграв визначну роль у здобутті незалежності Польщею. Помер у США 29.06.1941. Польським сеймом 2001 рік було проголошено роком Ігнатія Падеревського.

 

1918 В умовах окупації Латвії німецькими, англійськими і російськими військами проголошено незалежність Латвійської Республіки;

першим главою уряду обрано Карліса Улманіса.

 

1922 В Парижі у віці 51-го року помер французький письменник Марсель Пруст,

один з основоположників модернізму в літературі ("В пошуках втраченого часу").

 

1935 Розпочався Варшавський процес, що тривав по 13 січня 1936 року і став одним з найбільших політичних судових процесiв проти ОУН у Західний Україні в період окупації Польщею.

У ході Варшавського процесу судили дванадцятьох членів ОУН, в тому числі Степана Бандеру, Богдана Підгайного, Миколу Лебедя. Він викликав жваве зацікавлення в Европі та Північній Америці. Польська влада намагалася показати себе перед західнім світом демократичною та правовою державою, дозволяючи публікувати у пресі промови підсудних і матеріяли процесу. Одначе процес, який мав стати останньою крапкою в історії ОУН, відіграв зовсім іншу роль. Закордонна й місцева преса (польська та українська) подавала реферовані промови обвинувачених, які під час цих драматичних подій зуміли схилити на свій бік ще більше симпатиків і перетворити поразку на перемогу.

 

1994 Верховною Радою України скасовано Декларацію про державний суверенітет Криму,

ухвалену 04.09.1991 Верховною Радою Кримської Автономної Радянської Соціалістичної Республіки.

 

2005 Верховний Суд України на спільному засіданні Судової палати з кримінальних справ і військової судової колегії підтвердив законність закриття усіх кримінальних справ проти лідера партії "Батьківщина" Юлії Тимошенко,

її чоловіка Олександра Тимошенка, свекра Геннадія Тимошенка та трьох керівників корпорації "Єдині енергетичні системи України" Євгена Шаго, Лідії Сокольченко та Антоніни Болюри.

 

Світлана Мормель
Олекса Янів

Заголовне фото Майстерня Треті Півні