1626 У місті Немирові засновано церковне братство

та школу при ньому.

 

1665 В Римі у віці 71-го року помер французький художник XVII століття Нікола Пуссен,

автор 350 картин і більше 1000 малюнків ("Смерть Германіка", "Зняття з хреста", "Царство Флори", "Аполлон і Дафна", "Пори року", "Потоп").

 

1789 Народився Михайло Лучкай (Поп),

український мовознавець, фольклорист та iсторик. Написав латиною шеститомну "Iсторiю карпатських русинiв". Автор твору "Церковнi бесiди на всi недiлi року".

 

1805 Народився Фердинанд де Лессепс,

французький дипломат, інженер, керівник будівництва Суецького (1854-1869) і Панамського (1881-1888) каналів, кавалер ордену Почесного легіону.

 

1915 Народився Степан Малюца-Пальчинськийсвященник, музикант, художник, кобзар УПА. Брав (разом з братом Антоном) участь у проголошенні Української Головної Визвольної Ради (УГВР) і заприсяження воїнів УПА генералом Романом Шухевичем-Чупринкою.

Тоді ж Степаном Малюцою була створена знаменита пісня "Гей степами!", яку так полюбили згодом бійці УПА, хоч не всі знали, хто був її автором: 

"Гей степами, темними ярами
Машерують сталеві полки.
Хто відважний - машерує з нами
Лицарями будьте юнаки!"

 

1942 Розпочався великий контрнаступ радянських військ під Сталінградом,

під час якого було оточено 22 дивізії німецької, італійської та румунської армій (понад 330 тисяч солдатів та офіцерів). Перемога під Сталінградом забезпечила перехід стратегічної ініціативи у Другій світовій війні до радянської армії.

 

1944 Шляхом об'єднання місцевих комуністичних організацій створено Комуністичну партію Закарпатської України

- політичну організацію про-московського спрямування. Першим секретарем ЦК було обрано Івана Туряницю (25.05.1901 - 27.03.1955). На цю об'єднану організацію було покладено виступ з ініціативою возз'єднання Закарпатської України з радянською Україною, а також декретів про перехід влади у Закарпатті від Чехословаччини до уряду Закарпатської України.

 

1989 На Байковому кладовищі міста Києва з цвинтаря концтабору біля селища Кучине Пермської області (Росія) перепоховано тлінні рештки членів Української Гельсінкської групи:


Василя Стуса (06.01.1938 - 04.09.1985), українського поета і публіциста, одного з найактивніших представників українського культурного руху 60-х років, прибічника української культурної автономії;
Юрія Литвина (26.11.1934 - 05.09.1984), українського поета, письменника, публіциста, автора праці "Правозахисний рух в Україні, його засади і перспективи", декількох повістей та збірок віршів;
Олекси Тихого (27.01.1927 - 06.05.1984), українського громадсько-політичного діяча, письменника та публіциста, послідовного борця з русифікацією України.

 

1997 Розпочалася експедиція міжнародного екіпажу на борту американського космічного човника багаторазового використання "Колумбія" (командир Кевін Крегл), у якій, разом із астронавтами з США та Японії

брав участь перший космонавт незалежної України Леонід Каденюк.

 

2003 Парламентські фракції "опозиційної четвірки" - Компартії, Соцпартії, блоку Юлії Тимошенко і блоку "Наша Україна" підписали декларацію про спільні дії.

У документі наголошується на необхідності проведення наступних парламентських виборів винятково на пропорційній основі, а також на необхідності здійснення політичної реформи.

 

2004 Коаліція "Сила народу" подала до Київської міськадміністрації заявку на проведення масової акції на Майдані Незалежності за участю 30 тисяч осіб 21 листопада, у день другого туру виборів Президента, під час якої заплановано провести паралельний підрахунок голосів.

Заступник міністра внутрішніх справ, начальник Головного управління МВС у Києві Олександр Мілєнін заявив, що МВС вважатиме її незаконною.

 

2005 Сенат США підтримав законопроект про припинення застосування до України поправки Джексона-Веніка

- статті законодавства США, яка обмежує фінансові та торговельні стосунки США із країнами, які забороняють або протиправно обмежують вільну еміграцію своїх громадян.


Світлана Мормель
Олекса Янів

Заголовне фото Майстерня Треті Півні