1541 Жан Кальвін розробив основні положення нового напрямку в протестантизмі,

який визначав не лише церковний і шкільний розпорядок, але й характер економічного, політичного і приватного життя. Змусивши міську раду Женеви прийняти ці положеня Кальвін перетворив місто в один з центрів Реформації.

 

1867 Народився Дмитро Синцов, український математик.

Вже в дитинстві опанував декілька іноземних мов. Середню освіту здобув у Казанській гімназії, завершив курс із золотою медаллю в 1886 році. Восени того ж року вступив на математичне відділення фізико-математичного факультету Казанського університету. На четвертому курсі одержав золоту медаль за твір на тему: "Про функції Якова Бернуллі". Займався переважно математикою й астрономією. По завершенні університетського курсу восени 1890 року Синцов був залишений на кафедрі математики для підготовки магістерської дисертації, яку й захистив успішно, отримавши звання приват-доцента. У 1898 році Дмитро Синцов захистив дисертацію на ступінь доктора чистої математики.
В 1899-1903 роках працював у вищому гірничому училищі Катеринослава (нині Дніпропетровськ), а з 1903 починає виклади у Харківському університеті. Тут він читав курси аналітичної і диференціальної геометрії, інтегрування диференціальних рівнянь, які згодом були опубліковані і неодноразово перевидавалися. З 1906 року і до кінця життя Дмитро Синцов був головою Харківського математичного товариства. За його сприяння у 1908 році при ХМТ було організовано педагогічний відділ з бібліотекою при ньому. Відділ опікувався розробкою педагогічних питань вищої і середньої школи.
У 1912-1913 навчальному році вперше в Харківському університеті Синцов провів семінар з диференціальної геометрії (необов'язково і безкоштовно). Дмитру Синцову вдалося залучити до наукових досліджень в галузі геометрії численну групу своїх учнів. Цьому сприяла організація спочатку наукового геометричного семінару, потім науково-дослідної кафедри геометрії університету і сектора геометрії Харківського науково-дослідного інституту математики і механіки. Так було створено харківську геометричну школу, що стала провідною в Україні.
У 1935 році Дмитрові Синцову було присвоєне звання заслуженого діяча науки. У 1938 його обирають депутатом Верховної Ради УРСР першого скликання і як найстарший депутат він відкрив перше засідання сесії. У 1939 році Синцова обрали дійсним членом АН УРСР.
Дмитро Синцов опублікував 125 наукових статей, 49 статей з педагогіки, звітів, 28 лекцій, підручників і посібників. Ним виконані численні переклади, редагування, рецензії.

 

1889 Народився Едвін Пауелл Хаббл,

американський астроном; першим виявив галактики за межами Молочного Шляху і розробив концепцію всесвіту, що розширяється.

 

1896 Народився Михайло Вериківський (у Крем'янці на Тернопільщині),

український композитор, диригент та педагог, керівник Державної капели "Думка" (1940), науковий співробітник Інституту мистецтвознавства, фольклору та етнографії НАН України.

 

1934 Народився Лев Полугаєвський (у Могилеві),

український шаховий гросмейстер і теоретик, двічі чемпіон СРСР (1967 та 1968), переможець шести Всесвітніх Олімпіад та декількох чемпіонатів Європи. Помер 30 серпня 1995 у Парижі, похований на цвинтарі Монпарнас.

 

1943 Пiд охороною УПА на Волинi вiдбулася Перша конференцiя поневолених Москвою народiв,

на якiй оформлено полiтичну органiзацiю - Антибiльшовицький Блок Народiв (АБН).

 

1945 У Нюрнберзі за участю представників Великої Британії, США, СРСР та Франції почався судовий процес проти 24-х високопоставлених нацистських діячів, звинувачених у злочинах проти людства та військових злочинах.

Керував процесом, що тривав десять місяців і складався з 216 судових сесій, британський суддя Джоффрі Лоуренс. Процес тривав майже рік. 1 жовтня 1946 року 12 нацистів було засуджено до смертної кари (Мартіін Борман - заочно), семеро отримало від 10 років до пожиттєвого увязнення, троє було виправдано, Густав Крупп був звільнений від судового переслідування за станом здоров'я, а шеф Німецького трудового фронту Роберт Лей покінчив життя самогубством ще до винесення вироку.

 

1972 Помер Євген Адамцевич,

кобзар, віртуозний виконавець українських народних пісень, автор "Запорозького маршу".

 

2004 Шевченківський районний суд міста Києва

відхилив подання Київської міської державної адміністрації про обмеження на проведення масових акцій на Майдані Незалежності з 21 по 23 листопада.

 

Світлана Мормель
Олекса Янів

Заголовне фото Майстерня Треті Півні