479 до н.е. У місті Цеоу в царстві Лу (нині - провінція Шаньдун в Китаї) у віці 72-х років помер китайський філософ Конфуцій,

засновник філософського вчення - конфуціанства, яке було офіційною державною доктриною в Китаї з часів династії Хань до кінця імперії в 1912 році.

 

1783 У небо над Парижем піднялась перша пілотована людиною повітряна куля -

фізик Жан Франсуа де Розьє і маркіз Франсуа Лоран д'Арланд здійснили 25-хвилинний політ над містом на кулі братів Монгольф'є.

 

1830 Народився Андрiй Маркевич,

український громадський дiяч i етнограф, добився дозволу на перше повне видання творiв Тараса Шевченка (Так званий "Кобзар" пiд редакцією В.Доманицького, 1907).

 

1877 Американський винахідник Томас Едісон оголосив про створення нового звуковідтворюючого пристрою - фонографа.

Працюючи у своїй лабораторії в Менло-Парку (штат Нью-Джерсі) над апаратом для запису телефонних повідомлень, Едісон зауважив, що свинцевий циліндр дає можливість записати звук і відтворити запис. Через три місяці Едісон отримав на фонограф патент, а після публічної демонстрації пристрою став всесвітньо відомим винахідником.

 

1919 Укладено "Договір між союзними державами і Польщею про Східну Галичину",

який передбачав передачу на 25 років Галичини до складу Польщі з обов'язковим забезпеченням їй автономного статусу.

 

1920 Армiя УНР перейшла Збруч на територiю Польської держави,

де була iнтернована в таборах.

 

1921 Бiльшовики розстрiляли пiд містом Базаром 359 полонених українських воякiв,

учасникiв Другого зимового походу.

 

1947 У Нью-Йорку засновано Панамериканську українську конференцію (ПАУК).

В наступному, 1948 році було утворено Координаційний Осередок Українських Громадських Організацій в Європі. Після тривалої підготовки, в листопаді 1967 року на з'їзді в Нью-Йорку утворено Світовий Конгрес Вільних Українців (СКВУ), який об'єднав всі крайові і міжкрайові українські організції діаспори.

 

2003 Комітет Пулітцерівської премії ухвалив рішення не скасовувати нагороду 1932 року кореспонденту The New York Times Вальтеру Дюранті.

Рішення про те, що Пулітцерівської премії Дюранті не позбавлятимуть було оприлюднено The New York Times 22 листопада 2003 року - саме в день, коли в Україні відбуваються жалобні заходи з нагоди 70-річчя Голодомору.
Дюранті отримав Пулітцерівську премію за серію з 13 статей, написаних у 1931 році, у яких він вихваляв Сталіна у той час, як в Україні здійснювався Голодомор. Після багатомісячних дебатів комітет Пулітцерівської премії визначив, що свідчення того, що Дюратні усвідомлено подавав у своїх статтях недостовірну інформацію, "були неясні та непереконливі". Пулітцерівський комітет також пояснив своє рішення не відкликати премію тим, що "всі основні учасники померли та нездатні відповісти на претензії". Пулітцерівський комітет також висловив "співчуття українцям та іншим націям у США та по всьому світу, хто досі оплакує страждання і смерті, принесені Йосифом Сталіним". У повідомленні про рішення Комітету Артур Зульцбергер-молодший, видавець The New York Times, заявив: "Ми поважаємо і хвалимо Пулітцерівський комітет за його рішення у цьому складному і чутливому питанні".

 

2004 В Україні відбувся другий тур виборів глави держави. Другий тур день у день припав на другу річницю призначення одного з претендентів на пост Президента - Віктора Януковича - на пост прем'єр-міністра. О 20:40 на Майдані Незалежності близько 20 тисяч прихильників кандидата в Президенти, лідера блоку партій "Наша Україна" Віктора Ющенка, розпочали акцію з оприлюднення підсумків паралельного підрахунку результатів другого туру виборів.

З виявлення численних фальсифікацій у ході виборів розпочалася Помаранчева революція.

У 2013 році на тому ж місці в Україні почався Євромайдан. Цього разу приводом стала відмова Віктора Януковича, який на той момент обіймав посаду Президента України, від підписання угоди щодо євроінтеграції України.

День 21 листопада двічі оголошувався Днем Свободи. Офіційний статус свято отримало в 2005 році указом за підписом Віктора Ющенко.

З 2011 року відзначення свята на державному рівні скасовано указом за підписом Віктора Януковича. 2014 року свято фактично замінене на День Гідності та Свободи

указом за підписом Петра Порошенка.


Світлана Мормель
Олекса Янів

Заголовне фото Майстерня Треті Півні