1701 Народився Андерс Цельсій,

шведський астроном і фізик; запропонував температурну шкалу ( у 1742 році), яка згодом була названа на його честь.

 

1863 У буковинському містечку Гура-Гумора народилась Ольга-Марія Кобилянська,

авторка широковiдомих повiстей i романiв ("Земля", "На полях", "У неділю рано зілля копала"), діячка жіночого руху, однодумець та

одна з найбільших приятельок Лесі Українки.

 

1879 Народився Григорiй Чупринка,

український поет-романтик ("Огнецвіт", "Метеор", "Сон-трава", "Лицар-Сам"), політик, борець за волю України. Був співробітником "Української Хати" - літературно-науково-громадського ілюстрованого часопису. У 1919 році Чупринка керував повстанням проти більшовиків на Чернігівщині. Розстрiляний ЧК 28 серпня 1921. Найповніше видання "Твори Г.Чупринки" вийшло 1926 році в Празі за редакцією Павла Богацького. Прізвище Чупринки взяв за підпільний псевдонім генерал-хорунжий УПА Роман Шухевич ("Тарас Чупринка").

 

1895 В Марлі-ле-Руа поблизу Парижу у віці 71-го року помер французький письменник Александр Дюма-син,

автор повчально-сентиментальних творів з життя міщан ("Дама з камеліями").

 

1915 Народився Якiв Гнiздовський,

український графiк, скульптор i живописець. Навчався у Чортківській гімназії та Львівській духовній семінарії. Талант молодого графіка був оцінений меценатом і великим знавцем мистецтва митрополитом Андреєм Шептицьким, який надав Гніздовському стипендію для здобуття художньої освіти у Варшавській Академії мистецтв, де він вивчав живопис та графіку з 1938 року. Через початок Другої світової війни з 1939 навчався в Загребській академії мистецтв (Хорватія). Навчаючись у Загребській академії мистецтва Гніздовський займається переважно живописом. Водночас він звертає увагу на ксилографію. Саме роботи виконані у цій техніці згодом зроблять його відомим. Виїхавши із Загреба в 1944, Гніздовський опинився в таборі для переміщених осіб поблизу Мюнхена, де пробув до 1949. Звідти переїхав до США, де оселився у Нью-Йорку, улаштувавшись в Бронксі біля Ботанічного саду й зоопарку.
Яків Гніздовський постійно підтримував стосунки з українською громадою, став автором іконостасу для української греко-католицької церкви святої Трійці в Керганксоні (США). Водночас він був членом редколегії журналу екслібристів Великобританії й членом Американського товариства аматорів і творців книжкового знака, постійним кореспондентом журналу Філадельфійського відділу Об'єднання Мистців Українців в Америці (ОМУА) . Гніздовський став автором ряду статей на художні теми. Його спостереження та думки вийшли в 1967 році в Нью-Йорку окремою книгою "Пробуджена царівна".
У США Гніздовський надихнувся ксилографією. На своїх роботах з дерева він часто зображував рослини і тварин. Однією з найулюбленіших "моделей" Гніздовського стала вівця із зоопарку Бронкса, що позувала для його найвідомішої гравюри "Вівці".

Ця гравюра була зображена на плакаті дуже успішної виставки Гніздовского в галереї Ламлі Казале в Лондоні. "Отара" Гніздовського стала також окрасою міста Києва на час виставки в Національному художньому музеї України в 2015 році. Проте "паслися" вівці біля музею недовго - доблесні охоронці правопорядку на вулицях міста двічі демонтували відтворену "отару" обзиваючи її "незаконною зовнішньою рекламою". Але попри потуги комунальників зупинити овець твори Якова Гніздовського продовжують жити і повертатись в Україну.
Помер Яків Гніздовський 8 листопада 1985 року в Нью-Йорку, був похований у колумбарії Собору Іоанна Богослова. В 1990 удова художника Стефанія Гніздовська передала в дарунок музеям у Києві, Львові й Тернополі ряд його робіт, пізніше роботи художника були подаровані музеям в Івано-Франківську й Чернівцях. А 2005 року повернувся в Україну і сам Яків: 5 листопада відбулося перепоховання урни з його прахом на Личаківському цвинтарі у Львові.

 

1918 Відбулося перше Спільне зібрання Української Академії наук,

на якому президентом Академії було обрано Володимира Вернадського (12.03.1863 - 06.01.1945), а неодмінним секретарем - Агатангела Кримського (03.01.1871 - 25.01.1942). Були обрані й керівники відділів. Тим самим було закладено основи діяльності Національної академії наук України.

 

1943 Битва УПА

з 2 нiмецькими дивiзiями у Чорному лiсi.

 

1960 Народилась Юлія Тимошенко,

український підприємець, політик, засновник партії "Батьківщина", віце-прем'єр України (1999-2001), прем'єр-міністр України (2005, 2007-2010).

 

1971 Радянська космічна станція "Марс-2" досягла планети,

але спеціальний посадковий модуль розбився об її поверхню, ставши, однак, першим предметом з Землі, що досягнув Марса.

 

1997 Газета "Всеукраинские ведомости" оприлюднила матеріал про злочинні махінації фірми "Республіка", очолюваної Ігорем Бакаєм,

та про мільйонні збитки, що зазнала держава через діяльність цього підприємства. Особи, що винні у скоєнні злочину, досі не покарані. Через півроку після публікації Ігор Бакай призначений головою правління НАК "Нафтогаз України" (квітень 1998 - квітень 2000), згодом - голова Державного комітету України з водного господарства (21 липня - 2 жовтня 2003), голова Державного управління справами (2 жовтня 2003 - 24 грудня 2004). Втік до Росії, де і отримав громадянство 22 березня 2005. Знаходиться у міжнародному розшуку і понині.


Світлана Мормель
Олекса Янів