1240 Київ було захоплено та зруйновано монгольським ханом Батиєм,

військо якого влаштувало масову різанину і спалило Десятинну церкву, де намагалися сховатися містяни.

 

1742 Народився Ніколя Леблан,

французький хімік-технолог, який розробив перший промисловий спосіб отримання соди з кухонної солі.

 

1768 У Шотландії заснована Britannica, всесвітньовідома та одна з найпопулярніших донині енциклопедій.

У 1768 році друкар К. Макфаркуер, гравер Е. Белл і редактор В. Смеллі заснували "Товариство шотландських джентльменів" у шотландському місті Едінбург з метою створення та видання оригінальної енциклопедії. На цей проект мав вплив успіх французів Дідро та Д'Аламбера, які у 1752 році розпочали видавати "Енциклопедію, або Тлумачний словник наук, мистецтв і ремесел". Нова енциклопедія, за задумом її творців, повинна була стати практичним посібником з різних галузей практичної діяльності, містити перевірену наукову інформацію і будуватися за алфавітним принципом.
Робота над енциклопедією розпочалася у грудні 1768 року з видання двотижневого "Словника мистецтв та наук", який розповсюджувався за передплатою. Загалом вийшло сто номерів журналу. Цей словник став основою виданої у 1771 році тритомної новітньої універсальної енциклопедії, що отримала назву "Британіка". Це була перша у світі завершена універсальна енциклопедія, адже Дідро та Д'Аламбер завершили видання своєї багатотомної енциклопедії лише у 1780 році.

 

1871 Народився Микола Вороний,

український письменник, перекладач, поет, режисер, актор, театрознавець, державний діяч. Один із основоположників Українського національного театру (1917). У 1920 році емігрував за кордон, деякий час жив у Варшаві, невдовзі переїхав до Львова. Викладав в українській драматичній школі при Музичнім інституті імені Миколи Лисенка, був її директором. Після повороту в підросійську Україну (1926) викладав у Харківському музично-драматичнім інституті, згодом працював у Києві у Всеукраїнському фотокіноуправлінні. 1934 Миколу Вороного заарештували як польського шпигуна. Деякий час перебував у Воронежі, потім був висланий на Одещину. 7 червня 1938 розстріляний за вироком особливої трійки НКВД. Архів Миколи Вороного зберігається в Інституті літератури імені Т. Г. Шевченка НАН України.

 

1899 Народився Олександр Оглоблин,

український історик, історіограф i археограф, педагог, член НТШ, професор Київського університету. З 1944 року - в еміграції. Помер 16 лютого 1992 у США.

 

1903 Народився Микола Колеса,

український композитор, диригент та педагог.

 

1913 Народився Микола Амосов,

український лікар, творець вітчизняної школи кардіохірургії, академік, письменник ("Думки й серце").

 

2000 Відкрито новий хімічний елемент з атомним номером 116 - ліверморій.

Ліверморій було синтезовано в Об'єднаному інституті ядерних досліджень спільно з Ліверморською національною лабораторєю (США). Назва походить від міста Лівермор, де розташована Ліверморська національна лабораторія. До цього на позначення елемента використовувалась тимчасова назва Унунгексій (латиною означає 116-й).

 

Світлана Мормель
Олекса Янів