1732 П'єсою Вільяма Конгріва "Шлях Світу" у Лондоні відкрито Королівський театр, більш відомий як "Ковент-Гарден" за назвою району, в якому він розташований.

До 1846 року в театрі чергувались драматичні та оперні вистави. Театр неодноразово вигорав на попіл і знову відновлювався, під час Першої світової війни використовувався як склад, а під час Другої як танц-зал. І лише у другій половині ХХ століття на базі театру були створені постійні оперна та балетна трупи. Так Ковент-Гарден став домашньою сценою Королівської опери та Королівського балету.

 

1811 Народився Микола Устиянович,

український поет i повiстяр.

 

1822 Народився Луї Пастер,

французький хімік і біолог, засновник мікробіології.

 

1892 Народилась Олена Степанiв-Дашкевич,

українська вiйськова i громадська дiячка, педагог, учений, хорунжий УСС, чотар УГА, мати історика Ярослава Дашкевича, в'язень радянських таборів. Олена Степанів стала першою в світі жінкою-офіцером, що була офіційно зарахована на військову службу.
З 1910 року навчалася в семінарії Українського педагогічного товариства у Львові. Була членкинею організації Пласт. У 1912 році вступила до Львівського університету, де студіювала історію та географію як студентка філософського факультету. Брала активну участь у діяльности товариства "Сокіл" (очолила його першу жіночу чоту у Львові). Закликала жінок брати активну участь у громадському, політичному та військовому житті.
В 1914 році виїхала на фронт як командир жіночої чоти Українських Січових Стрільців. Стала учасницею Карпатської воєнної кампанії. Брала участь у битві під Комарниками, відзначилася відвагою у боях за гору Маківку (квітень-травень 1915), згодом стала хорунжим. Була одним із організаторів Листопадового повстання 1918 року.
В 1919-1921 роках навчалась у Віденському університеті, де захистила докторську дисертацію на тему "Розподіл і розвиток суспільства в старій Русі до половини XIII ст." (німецькою мовою).
З 1922 року викладала історію та географію у Львівській гімназії сестер-василіянок та Львівському таємному українському університеті. Член Наукового товариства ім. Т.Шевченка (ініціювала створення його Географічної комісії), товариства "Рідна школа", референт при Ревізійному союзі українських кооперативів; співпрацювала з Пластом і УВО.

 

1900 Народилась Катерина Білокур,

майстер українського народного живопису, одна з найвідоміших представниць "наївного мистецтва". Точна дата народження Катерини Білокур невідома. Дослідники вважають такою датою день Святої Великомучениці Катерини, що на той час, за старим стилем припадав на 25 листопада (7 грудня за новим стилем). Народилась майбутня всесвітньовідома художниця в селянській родині. Малювати почала з ранніх років, однак батьки не схвалювали це захоплення і забороняли їй займатися. Зробила кілька спроб вступити до різних художніх навчальних закладів, проте безрезультатно - завадила відсутність середньої освіти. Лише в 1940 році художницю-самоучку помітили - вражена надісланим їй малюнком оперна співачка Оксана Петрусенко посприяла тому, щоб роботи Катерини Білокур помітили. Того ж року в Полтавському будинку народної творчості відкрилася персональна виставка художниці, яка складалася лише з 11 картин. Відтоді твори Катерини Білокур регулярно експонувалися на виставках у Полтаві та Києві.
Три картини Білокур: "Цар-Колос", "Берізка" і "Колгоспне поле" були включені до експозиції радянського мистецтва на Міжнародній виставці в Парижі (1954).

Тут їх бачить Пабло Пікассо. Він порівнює Білокур із іншою представницею "наївного мистецтва" - Серафіною Луїз. Весь світ облітають його слова: "Якби ми мали художницю такого рівня майстерності, то змусили б заговорити про неї цілий світ!"
Тим часом Катерина Білокур продовжує жити і працювати в Богданівці. Після відходу художниці у кращі світи в 1961 році у хаті Білокурів у Богданівці було створено Музей-садибу Катерини Білокур. Похована художниця у Богданівці. Автор надгробного пам'ятника - скульптор Іван Гончар. У Києві на честь Катерини Білокур названо вулицю.

 

Світлана Мормель
Олекса Янів