1609 В Мілані засновано Амброзіанську бібліотеку,

одну з найдавніших в Європі публічних бібліотек. Найдавнішою прийнято наразі вважати Бодлеанську бібліотеку, що відкрилася в Оксфорді у 1602 році. Амброзіанська бібліотека була заснована як комплекс, до якого входили не лише читальні зали та сховища власне бібліотеки, але також і картинна галерея.

 

1784 Помер Григорiй Полетика,

український культурний дiяч, перекладач-поліглот, лексикограф, історик, бібліофіл, iмовiрний автор "Iсторiї русiв". Народився 1725 року у Ромнах. За сімейною легендою, був правнуком волинського православного шляхтича Івана Полетики, загиблого у битві під Хотином 1673 року. У 1746 році Григорій Полетика завершив навчання у Києво-Могилянській академії, де одним із його вчителів (викладачем поетики) був Георгій Кониський.
1762 року, одружившись з дочкою колишнього генерального судді Івана Гамалії, отримав з посагом два села з хуторами біля Погару Стародубського полку. З часом став одним із найбагатших землевласників на Лівобережжі (Гетьманщині).
З 1764 Григорій Полетика обійняв посаду головного інспектора морського шляхетного кадетського корпусу. На своїй посаді склав словник 6 мовами, перекладав і видавав книжки з морської справи. Не цурався і політики, був обраний депутатом від шляхетства Лубенського полку до комісії для створення нового "уложення" Малоросійської колегії, прагнучи відстоювати права української шляхти та України загалом.
Син Григорія Полетики Василь у одному з листів 1812 року писав, що його батько укладав історію України, яку і він продовжує писати. Але у частинах архіву Григорія Полетики, придбаних згодом Василем Тарновським і Михайлом Судієнком, жодних слідів цього твору не знайдено. Водночас з 1828 відомий рукопис "Історії Русів", авторство якого невідоме - як і авторство передмови до нього (у якій згадується Григорій Полетика та характер його стосунків з Георгієм Кониським, від якого останній нібито отримав рукопис).

 

1865 Народився Ян Сібеліус,

фінський композитор ("Дочка Півночі", "Сумний вальс"), основоположник фінської музичної школи.

 

1868 У Львовi засноване товариство "Просвiта".

Для опрацювання статуту Товариства у березні 1868 року був створений Комітет із представників академічної молоді. До комітету ввійшли такі діячі, як Корнило Сушкевич, Михайло Коссак, професор Академічної ґімназії Павлин Свєнціцький. 2 вересня 1868 року Міністерство освіти дозволило заснувати Товариство "Просвіта". Цей дозвіл став підставою для скликання у Львові першого загального збору. Загальний збір був скликаний 8 грудня 1868 в залі Міської Стрільниці, що знаходився на вулиці Курковій (тепер вулиця Лисенка). На збір прибуло 65 представників, лише один із яких, отець Йосип Заячківський, не був мешканцем Львова. Проте перший Загальний збір "Просвіти" отримав привітання від українських народовських громад Бережан, Тернополя, Перемишля, Станіславова і Чернівців, від студентських товариств "Січ" і "Основа" у Відні. Вітальні телеграми надійшли також з Чехії, Сербії та Словаччини. Тим часом москвофільська преса тут же охрестила Товариство "польською інтригою".

 

1980 Народилась Ірена Карпа,

українська письменниця ("Фройд би плакав", "З Роси, з Води і з Калабані"), співачка, громадська і культурна діячка.

 

1989 Помер Микола Лівицький,

президент УНР в екзилі.

 

1991 Відбулася зустрiч лiдерiв України, Бiлорусi та Росiйської Федерацiї у Бiловезькiй Пущi.

Зустріч завершилася підписанням Бiловiзької угоди, що засвідчила юридично факт припинення iснування СРСР як держави.

 

2004 Верховна Рада України проголосувала за "великий пакет" - внесення змін до Конституції в частині місцевого самоврядування та

закон "Про особливості застосування закону України "Про вибори Президента України" при переголосуванні повторного голосування у грудні 2004.

 

2010 Із другим запуском SpaceX Falcon 9 та першим - SpaceX Dragon,

SpaceX стає першою приватною компанією, якій вдалося успішно запустити, вивести на орбіту та безпечно повернути космічний апарат.

 

2013 Близько 18 години в Києві

під час масових протестів повалено пам'ятник Леніну на Бесарабці.

 

2013 Японські вчені зафіксували

в Антарктиді рекордно низьку температуру для поверхні Землі -91,2°C.

 

Світлана Мормель
Олекса Янів