1503 Народився Мішель Нострадамус (Нотрдам),

лейб-медик французького короля Карла IX, винахідник медичного засобу для боротьби з чумою (1546), астролог, автор астрологічних календарів і пророкувань.

 

1654 Народився Данило Апостол (у селі Великi Сорочинцi на Полтавщинi),

гетьман Лiвобережжя України (1727-34). Провiв реорганiзацiю фiнансової системи України, вперше встановивши точний бюджет державних видаткiв, якi складали 144 тис. крб.

 

1840 Народився Михайло Старицький,

український поет ("Ніч яка місячна"), драматург ("За двома зайцями", "Різдвяна ніч") i режисер. Основоположник українського професійного театру, очільник першої української професійної театральної трупи.


1900 На засіданні Фізичного товариства в Берліні німецький фізик Макс Планк виклав свою квантову теорію, основу сучасної квантової фізики, з допомогою якої зумів пояснити ряд явищ, що не знаходили тлумачення в класичній фізиці, наприклад, природу поглинання світла на атомному рівні.

На основі теорії Планка Альберт Ейнштейн, Нільс Бор, Ервін Шредінгер і Поль Дірак розробили квантову механіку, математичний апарат квантової теорії, що розглядала енергію і як матерію і як хвилю, залежно від ряду поточних параметрів.

 

1911 39-річний норвезький полярний дослідник Роальд Амудсен першим досягнув Південного полюсу Землі,

на 35 днів випередивши англійця Роберта Скотта.

 

1918 Гетьман України Павло Скоропадський зрікся влади, передавши її своєму уряду, а той, у свою чергу, передав повноваження Директорії на чолі з Володимиром Винниченком.

За короткий період часу Скоропадський, в руках якого була зосереджена вся верховна влада, зумів провести реформу адміністративно-територіального устрою, перевибори до місцевих органів самоврядування, провів кардинальну господарчу реформу. За гетьманату було запроваджено нову грошову одиницю (гривню), засновано низку українських банків, відремонтовано більшу частину залізничного полотна, реорганізовано і зміцнено флот, сформованно 60-тисячну регулярну армію, відкрито понад 150 українських гімназій, створено держуніверситети в Києві і Кам'янці-Подільському, засновано Державний архів, Національну галерею мистецтв, Український історичний музей, Український театр опери і балету, Українську національну бібліотеку, Українську Академію Наук, утворено Українську автокефальну церкву. Гетьманат був визнаний рядом європейських держав, до України було прилучено території з етнічним українським населенням, що за попередні століття відійшли до Росії, Білорусії та Польщі.

 

1935 Прем'єрою оперети Йоганна Штрауса "Летюча миша"

у приміщенні колишнього Троїцького народного дому відкрився Київський театр оперети.


1939 У зв'язку з нападом на Фінляндію Радянський Сооюз виключений з Ліги Націй, міжнародної миротворчої організації, створеної за результатами І Світової війни.

В 1933 році її добровільно залишили Німеччина та Японія, а в 1937 році - Італія.

 

1944 Президія Верховної Ради РРФСР своїм указом

замінила назви 11 районів і відповідних районних центрів Кримської АРСР з кримськотатарських і німецьких на російські.


Світлана Мормель
Олекса Янів