1637 Під селом Кумейки на Черкащині відбувся бій між повсталими нереєстровими козаками на чолі з Павлом Павлюком

і польським військом Миколи Потоцького. Не маючи змоги перемогти козаків, поляки схопили Павлюка 20 грудня під час мирних перемовин і стратили.

 

1653 В Англії проголошено конституцію ("Знаряддя управління"), згідно з якою Олівер Кромвель набував статусу лорда-протектора з повноваженнями, рівними королівським. В

управлінні державою Кромвелю допомагала Державна рада, членами якої були його прихильники. Фактично виконавча влада в країні належала лише Кромвелю, а законодавча - парламенту, що обирався на три роки, і складався з 460 депутатів.

 

1770 Народився Людвіг ван Бетховен,

 

 

німецький композитор, представник віденської класичної школи ("Дев'ята симфонія", "Крейцерова соната", "Фіделіо", "Місячна соната", "Аппассіоната").

 

1773 Розпочалося "Бостонське чаювання".

Півсотні мешканців Бостона на чолі з Семюелем Адамсом, переодягнувшись індіанцями здійснили напад на три судна Ост-Індської компанії і викинули за борт 342 туки з чаєм. Так вони висловлювали протест проти безмитного ввезення чаю, виключне право на здійснення якого було надане англійським парламентом британській компанії і зробило її в Північній Америці фактичним монополістом. У відповідь уряд Великобританії постановив закрити порт Бостона до повної компенсації збитків (18 тисяч фунтів), в штаті Массачусетс було оголошено надзвичайний стан і розташовано надіслані з Європи війська. Такі дії британського уряду викликали активний спротив північноамериканських колоній. Наслідком стала американська війна за незалежність, що завершилась утворенням США.

 

1775 Народилась Джейн Остін,

англійська письменниця. Майбутня письменниця народилася в сім'ї священика англіканської церкви в Стевентоні що у Гемпширі. Її батьки належали до стану дрібного дворянства (джентрі). Джейн мала шість братів і сестру Касандру, яка була її найближчою подругою протягом всього життя. Освіту Джейн здобула переважно вдома. Писати почала рано, але перші публікації її творів вийшли лише після того, як їй виповнилося 35.
Джейн Остін не здобула великої слави за свого життя. Протягом півстоліття після смерті її читали мало, хоча почала утворюватися група шанувальників. Увага до Остін відродилася в кінці дев'ятнадцятого століття, і кількість літературних публікацій, присвячених аналізу її творчості, збільшилась, продовжуючи зростати й досі.
Твори Джейн Остін неодноразово екранізувалися, часто кінофільми за мотивами її романів здобували престижні нагороди. У національному опитуванні "Найулюбленіші книги Британії", яке проводила телекорпорація BBC в 2003 році, роман Джейн Остін "Гордість і упередження" посів друге місце, поступившись лише "Володарю Перснів" Толкіна.

 

1847 Народився Ганс Гросс,

австрійський вчений-криміналіст, професор кафедри криміналістики Чернівецького університету, один із основоположників судової психології.


Світлана Мормель
Олекса Янів