1514 Народився Джованні П'єрлуїджі да Палестріна,

італійський композитор; глава римської поліфонічної школи, чий музичний стиль Тридентський собор в 1563 році затвердив як офіційний зразок католицької церковної музики.

 

1790 У Мексиці знайшли

камінь з календарем ацтеків.

 

1853 Народився Еміль Ру,

французький мікробіолог, виділив дифтерійний токсин та розробив антидифтерійну сироватку, співавтор однієї з перших праць про віруси.

 

1872 У приміщенні школи сестер Ліндфорс (вулиця Фундуклеївська, 21) відбулася перша вистава українського музичного театру в Києві -

"Чорноморці" (автор лібрето за мотивами твору Якова Кухаренка і постановник - Михайло Старицький, автор музики - Микола Лисенко).

 

1877 Народився Данило Щербаківський,

етнограф, дослідник українського народного мистецтва, археолог і музейний діяч.

 

1895 У США запатентували

машину для виробництва шпагату.

 

1903 Біля містечка Кітті-Хок (штат Північна Кароліна у США) Орвілл Райт здійснив перший у світі політ на літаку,

важчому за повітря, сконструйованому ним разом зі своїм братом Вілбером. Біплан "Флаєр 1", обладнаний бензиновим двигуном внутрішнього згорання, протримався у повітрі 12 секунд, подолавши відстань 37 метрів.

 

1908 Народився Юрій Шевельов (Шерех),

славіст-мовознавець, історик літератури, письменник, критик, академік Національної академії наук України (1991).

 

1917 Українська Центральна Рада отримала урядову телеграму з Петрограда від Ради Народних Комісарів, в якій зазначалося, що уряд радянської Росії "визнає Українську Народну Республіку, її право цілком відокремитися від Росії... зараз же, без обмеження та безумовно". Водночас до Центральної Ради було висунуто ультимативні вимоги пропустити більшовицькі війська на Південний фронт для боротьби з Каледіним, не пропускати білогвардійські війська, що рухаються на Дон і Урал та припинити роззброєння Червоної гвардії. Цей ультиматум був відкинутий з'їздом Рад селянських, робітничих і солдатських депутатів 20 грудня як спроба втручання у внутрішні справи України. Це стало приводом для нападу Росії на УНР.

Вже невдовзі більшовицький уряд кинув проти України тридцятитисячне угруповування Червоної Армії на чолі з В.Антоновим-Овсієнком, О.Єгоровим і М.Муравйовим. Розпочалося нова російсько-українська війна.

 

1920 Летовище Схіпхол в Амстердамі

почали використовувати для прийому літаків цивільної авіації (нині - головний аеропорт Голландії).

 

1975 Народилась Міла Йовович,

американська акторка українського походження, уродженка Києва.

 

Світлана Мормель
Олекса Янів