1722 Народився Паїсій Величковський (уроджений Петро, в чернецтві також Платон),

український православний старець, аскет, святий; його служіння відбувалося в Україні, на Афоні, у Молдові. Його дідом був поет Іван Величковський. Коли Петрові виповнилося 12 років, мати з благо¬словення архієпископа віддала юно¬го Петра до молодшого відділення Києво-Могилянської Академії. Вже в цей час майбутній старець марив життям усамітненого ченця. Не завершивши навчання він твердо вирішує залишок життя провести в монастирі, проте тривалий час йому не вдається знайти наставника. 1746 року ці пошуки приводять ченця на Афон. Він обійшов усі монастирі, але не знай¬шов для себе наставника і зразка, тому став подвизатися сам. На четвертий рік потому до Афону приїхав мол¬давський старець Василій. На прохання Плато¬на старець Василій постриг його в схиму з іме¬нем Паїсій і напоумив його створити біля себе монастир. 1749 року Паїсій Величковський заснував Іллінський скит, який нині входить до подвір'я Монастиря Пантократор. 1758 року після 12 літньо¬го перебування на Афоні Паїсій був рукоположений в ієромонахи.

 

1841 Народився Володимир Iконников,

український історик та педагог, професор, а у 1877-1880 та у 1883-1887 - декан історико-філологічного факультету Університету Св. Володимира. У 1881-1883 - член Ради Колегії Павла Галагана. Один з засновників товариства Нестора Літописця, у 1874-1877 та в 1893-1895 його голова. У 1918-1921 роках - голова Комісії для розбору давніх актів. З 1921 року - академік Української Академії наук, де очолював Комісію для видавання пам'яток новітнього письменства та Археографічну комісію. Науковий доробок вченого становить понад 700 праць з історії, джерелознавства, археографії. Помер 26 листопада 1923.

 

1846 Шотландський хірург Роберт Лістон уперше в Європі застосував анестезію під час хірургічної операції

- провів ампутацію стегна пацієнтові Джеймсу Черчіллю під ефірним наркозом.

 

1861 Народився Євген Чикаленко,

український громадський i культурний дiяч, меценат, теоретик i практик сiльського господарства.

 

1898 П'єр і Марія Кюрі

відкрили радій.

 

1913 У нью-йоркській газеті опублікований перший в історії кросворд,

який склав Артур Уїнн.

 

1937 У Голлівуді відбулась прем'єра першого повнометражного мультфільму "Білосніжка та семеро гномів".

Над 83-хвилинною стрічкою працювали 750 художників.

 

1968 З космодрому на мисі Канаверал (штат Флорида) запущено американський космічний човник "Аполлон-8" з астронавтами Френком Борменом, Джеймсом Ловеллом і Вільямом Андерсом на борту.

Це була перша пілотована експедиція до Місяця. 24 грудня корабель увійшов у навколомісячну орбіту і здійснив навколо супутника 10 обертів, під час яких було проведено його телезйомку і фотографування - американські астронавти стали першими людьми, які на власні очі побачили обернену сторону Місяця. 27 грудня екіпаж "Аполлона-8" успішно приземлився у води Тихого океану.

 

1991 Як останній крок в процедурі ліквідації Радянського Союзу як держави, керівники 11-и з 15 колишніх радянських республік, сучасних Азербайджану, Білорусі, Вірменії, Казахстану, Киргизстану, Молдови, Росії, Таджикистану, Туркменістану, Узбекистану і України - підписали в Алма-Аті (Казахстан) Декларацію про утворення Співдружності Незалежних Держав.

Лише Грузія і прибалтійські держави: Латвія, Литва та Естонія, відмовились приєднатись до СНД. Столицею нового наддержавного утворення було обрано Мінськ.

 

1988 Дослідний зразок найбільшого діючого літака у світі Ан-225 "Мрія"

здійснив перший політ.

 

2001 В прокат вийшла стрічка "Ігри розуму" з Раселом Кроу у головній ролі.

Фільм поставлений Роном Говардом і розповідає про життя Джона Неша, лауреата Нобелівської премії з економіки. Фільм отримав чотири "Оскара" (кращий фільм, адаптований сценарій, режисура, актриса другого плану - Дженніфер Коннеллі), нагороду "Золотий глобус" і був відзначений декількома призами BAFTA.

 

2007 До Шенгенської зони увійшло ще 9 країн Європейського Союзу:

Литва, Латвія, Естонія, Польща, Чехія, Словаччина, Словенія, Угорщина і Мальта.

 

Світлана Мормель
Олекса Янів