1571 Народився Йоган Кеплер,

німецький астроном, який першим заявив, що планети обертаються навколо Сонця.

 

1633 Помер Мелентій Смотрицький,

український письменник-полеміст, вчений, церковний і громадський діяч, автор підручника церковнослов'янської мови (1619). Народився близько 1572.

 

1822 Народився Луї Пастер,

французький хімік і бактеріолог, основоположник сучасної мікробіології та імунології; розробив метод консервування (пастеризація) і заходи профілактичної вакцинації проти холери, сибірської виразки, сказу.

 

1908 Народився Володимир Божик (у місті Рава-Руська на Львівщині),

кобзар, диригент, учень Михайла Теліги. В 1940 став мистецьким керівником оперного театру Івано-Франківська. В 1949 емігрував до США, де оселився в Детройті і перебрав керівництво Українською капелою бандуристів ім. Т. Шевченка. В 1951 виходять перші записи капели під його керівництвом. У 1952-1958 концертує з капелою по Північній Америці, а з 1958 - по Європі. Після повернення в США переїжджає до Лос-Анджелеса, де керує хором "Кобзар" та працює церковним регентом. Автор численних обробок для хору та для капели бандуристів.

 

1932 В СССР і УССР було запроваджено внутрішню паспортну систему й інститут "прописки". Цього дня в Москві керівництвом СРСР в особі Михайла Калініна, В'ячеслава Молотова та Авеля Енукідзе було підписано Постанову № 57/1917 "Про встановлення єдиної паспортної системи по Союзу РСР і обов'язковій реєстрації паспортів". В паспортах містились відомості про дату народження, національність, проходження військової служби, сімейне становище, місце проживання.

Проте видавали паспорти не всім громадянам - військовослужбовці, інваліди і селяни (колгоспники) були позбавлені можливості отримати паспорт, а отже і можливості вільно пересуватися в межах країни чи змінити місця проживання; запровадження цих норм також надавало додатковий привід для переслідування мандрівних кобзарів.

 

1945 У Нью-Йорку представники 28 країн підписали угоду про створення Міжнародного валютного фонду.

Перші фінансові операції МВФ розпочав 1 березня 1947 року.

 

1979 Радянське вторгнення до Афганістану. Розпочався повномасштабний збройний конфлікт - агресія Радянського Союзу проти суверенного Афганістану під приводом боротьби з моджахедами. Розпочавшись у грудні 1979 року нападом спецпідрозділів КДБ СРСР на президентський палац у Кабулі і вбивством президента країни Хафізулли Аміна і його оточення

та введенням у країну "обмеженого контингенту" Радянської Армії, війна, за офіційними радянськими даними, тривала до виводу основної маси радянських військ 15 лютого 1989 року. Унаслідок загинуло (за міжнародними даними, прийнятими також і СРСР) близько 1,5 млн або 10% з числа тодішнього населення країни. Радянські втрати, за офіційними даними СРСР, становили близько 15 тисяч військовослужбовців.

 

Світлана Мормель
Олекса Янів