1065 У Лондоні засновано Вестмінстерське абатство

- місце коронації англійських монархів.

 

1826 Народився Iван Кравченко-Крюковський,

кобзар, панотець.

 

1856 Народився Томас Вудро Вільсон,

28-й президент США (1913-1921), лауреат Нобелівської премії миру (1919).

 

1866 Народився Данило Заболотний,

український мікробіолог, епідеміолог, академік НАН України (1926), її Президент у 1928-1929 роках, засновник Інституту мікробіології та епідеміології НАН України, основоположник епідеміології.
У 1893 році, разом із прозектором Іваном Савченком, зробив на собі небезпечний дослід: випив живу холерну культуру, після попередньої пробної імунізації впродовж 28 днів, щоб довести ефективність імунізації через рот (цим досвідом покладено було початок методам ентеровакцинації). У 1920 році організував першу у світі кафедру епідеміології в Одеському медичному інституті.

 

1895 В паризькому "Гран-кафе" на бульварі Капуцинів брати Огюст і Луї Люм'єр провели перший комерційний сеанс перегляду фільму.

На екрані було продемонстровано кілька відзнятих ними короткометражних фільмів. Знятті вони були за допомогою винаходу братів - пристрою, що суміщав функції камери та проектора і був названий "кінематограф".

 

1908 На півдні Італії стався найбільший серед задокументованих в Європі землетрусів.

Лише в сицилійському місті Мессіна загинуло близько 80 тисяч чоловік, а загальна кількість жертв землетрусу, цунамі і проливних дощів оцінюється в 160-250 тисяч осіб.

 

1920 У Москві підписали союзний договір між УСРР та РРФСР

про взаємне визнання суверенітету республік і встановлення військового та господарського союзів.

 

1929 Народився Террі Савчук,

легендарний канадійський воротар українського походження, один з кращих голкіперів за всю історію НХЛ, чотириразовий володар призу Везини як кращому воротарю ліги.

 

1943 Почалася депортація калмицького народу.

У ході каральної операції "Улус" війська НКВД вивезли з території ліквідованої Калмицької АРСР на Сибір близько 100 тисяч калмиків.

 

1944 Великий бій між сотнею УПА "Полтавці" та частинами НКВС

біля села Кореличі Перемишлянського району Львівської області.

 

1983 Створено Шацький національний природний парк.

Територія парку розташована на заході одного з найбільших болотно-озерно-лісових комплексів в Європі - регіону Полісся, який розташований на півночі України та, почасти, сусідніх країн: Білорусі та Польщі. Визначальною особливістю цієї території є зосередження на ній великої кількості озер, різних за своїми характеристиками та походженням, що утворюють одну з найбільших озерних систем Європи.

 

1987 76-річна кіпріотка Ківелі Папаїоанноу

застрягла у ліфті крамниці, пробувши там до 2 січня (світовий рекорд тривалості перебування в ліфтах), харчувалася вона купленими продуктами.


Світлана Мормель
Олекса Янів