1877 Народився Гнат Хоткевич,

український письменник, лiтературознавець, театральний i музичний дiяч, iсторик, художник, етнограф, iнженер-винахiдник, композитор, кобзар. Розстрiляний комунiстами 8 жовтня 1938.

 

1917 Раднарком Росії

визнав незалежність Фінляндії.

 

1925 У Москві закінчив роботу XIV з'їзд РКП(б), на котрому було прийнято курс на індустріалізацію, групою Сталіна-Бухаріна отримано перемогу над групою Каменєва-Зінов'єва-Крупської.

Російську Компартію більшовиків перейменовано у Всесюзну Комуністичну партію більшовиків (ВКП(б).

 

1944 Тимчасова Національна Асамблея, що складалась із лояльних СРСР угорських комуністів, офіційно оголосила війну Німеччині, що поклало край тривалій, почасти вимушеній, почасти добровільній співпраці Угорщини з країнами осі Рим-Берлін-Токіо.

У січні 1945 року Угорщина підписала перемир'я з усіма країнами антигітлерівської коаліції.

 

1968 Свій перший політ здійснив перший радянський надзвуковий пасажирський літак Ту-144, ставши першим надзвуковим пасажирським літаком в світі.

Це сталось за декілька місяців до першого польоту англо-французького літака Concorde, на який Ту-144 був вражаюче схожий.

Зроблений за краденою конструкторською документацією, наспіх, з єдиною метою випередити Захід, Ту-144 виявився вкрай невдалим літаком. Він дороблявся протягом наступних п'яти років, однак після катастрофи в червні 1973 на Паризькому авіашоу в Ле-Бурже, що привела до загибелі 9-х людей, жоден його екземпляр так і не був куплений жодною з авіакомпаній. На внутрішніх лініях в СРСР Ту-144 виконав близько ста польотів і після ряду авіакатастроф був знятий з виробництва.

 

1978 В переддень офіційного визнання комуністичного уряду Китайської Народної Республіки приспущено американський прапор на посольстві в Тайпеї і тайванський на посольстві у Вашингтоні

- після 30 років співробітництва США і Тайвань перевали дипломатичні стосунки.

 

1992 Припинила своє існування створена 74 років перед тим

спільна держава чехів і словаків - Чехословаччина.

 

1993 Покінчив життя самогубством

повалений у січні і змушений емігрувати президент Грузії Звіад Гамсахурдіа.

 

1999 Борис Єльцин у присутності патріарха Алексія II передав Володимиру Путіну символи президентської влади, а о 12-й по телебаченню було передано запис звернення президента Росії до росіян, в якому він виклав мотиви свого кроку і попросив у народу вибачення за те, що багато надій росіян не збулись.

Вперше за 400 років історії Росії її правитель добровільно і в повній відповідності до закону склав з себе владні повноваження.

 

Світлана Мормель
Олекса Янів