1841 Народився Тадей Рильський,

український громадський і культурний діяч, етнограф, економіст, член київської Старої Громади, батько Максима Рильського. Більшу частину життя провів у родовому маєтку в селі Романівка (батько Тадея Рильського виділив його синові як третину спадку відразу по закінченні ним університету у 1862 році). За 40 років господарювання в Романівці не мав жодної тяжби з односельцями, виконував обов'язки почесного мирового судді.
Будучи католиком, пустив до свого будинку православну церковно-парафіяльну школу, а потім власним коштом збудував для неї окреме приміщення, в якому були кабінети фізики та хімії, оплачував учителя і сам учителював. Укомплектував бібліотеку для селян.

 

1882 Народився Ярослав Пастернак,

український археолог, автор "Археології України" (1961).

 

1896 Народився Дзига Вертов (Денис Кауфман),

український режисер. Освіту здобув у Московському університеті. З 1917 працював у відділі кінохроніки Московського кінокомітету. У 1918-19 - укладач-монтажер журналу "Кінотиждень". З 1920 - режисер-документаліст, ініціатор випуску кіножурналу "Кіноправда" (1922-1924). Працював на студіях "Культкіно", Київській кінофабриці ВУФКУ (1927-1930), "Межрабпомфільм", ЦСДФ. Автор кількох статей з теорії кіно. Фільм "Кіно-Око" в 1924 році отримав медаль і диплом Всесвітньої виставки в Парижі.
Автор сценаріїв кількох своїх документальних фільмів, ігрового фільму "Тобі, фронт!" (1942), мультиплікаційного фільму "Гуморески". В 1930-1940 в творчості переважають пропагандистські мотиви. Вертов став режисером одного з перших звукових документальних фільмів "Симфонія Донбасу" ("Ентузіазм") (1930). Знімає фільми: "Три пісні про Леніна" (1934), присвячений двадцятиріччю революції "Колискова" (1937). Під час Німецько-радянської війни зняв фільми "Кров за кров, смерть за смерть" (1941), "Клятва молодих" і "В горах Ала-Тау" (обидва 1944). Всі подальші кінопроекти Вертова відхилялися тогочасним керівництвом, відтоді до самої смерті він працював режисером-монтажером над кіножурналом "Новини дня" (всього випустив 55 номерів).


2014 року стрічку "Людина з кіноапаратом" (1929) визнано найвизначнішим документальним фільмом всіх часів, згідно кінорейтингу, який оприлюднив Британський кіноінститут. З більше 200 критиків і 100 фільммейкерів з усього світу, які взяли участь у складанні цього рейтингу, 110 назвали найкращим документальним фільмом всіх часів українську стрічку.

 

1906 Американець Вілліс Кар'єр отримав патент на пристрій "для переробки повітря",

який нині більше відомий як перший у світі кондиціонер.

 

1920 Народився Айзек Азімов,

американський письменник, біохімік, один з найвідоміших майстрів наукової фантастики ("Я робот", "Сталеві печери", "Голе сонце").

 

1932 Народився Любомир Винар,

український історик, голова Українського історичного товариства, дійсний член НТШ, Української Вільної Академії наук, Американської історичної асоціації, головний редактор журналу "Український історик".

 

1944 Перше бойове застосування гелікоптерів:

три машини конструктора Сікорського взяли участь у супроводі британського атлантичного конвою.

 

Світлана Мормель
Олекса Янів