1494 В Цетині (Чорногорія) видано збірник церковних пісень "Осьмогласіє"

- перша в південнословянських країнах книга, яка була надрукована кирилицею.

 

1643 Народився Ісаак Ньютон,

англійський фізик, математик, астроном, філософ, теолог.

 

1785 Народився Якоб Грімм,

німецький філолог, один із відомих братів-казкарів.

 

1837 Народився Павло Житецький,

український філолог, педагог та громадський діяч, дійсний член Історичного товариства Нестора-літописця (1879), Наукового товариства імені Шевченка (1903). Досліджував історичну фонетику української мови, зокрема таку її пам'ятку, як Пересопницьке Євангеліє 1556-1561 pp. (з Пересопницького монастиря на Волині). Приятелював із Михайлом Драгомановим.

 

1863 Джеймс Плімтон з Нью-Йорка запатентував

роликові ковзани на чотирьох коліщатах.

 

1980 Президент США Джиммі Картер оголосив про бойкот його країною Олімпійських ігор у Москві,

викликаний інтервенцією радянських військ в Афганістан.

 

1999 Вперше з часів Карла Великого, що правив у ІХ столітті, в Західній Європі почала використовуватись єдина валюта - на торгах валютних бірж вперше почато операції з безготівковим євро, запровадженим на день раніше.

Єдина валюта була покликана зміцнити економіку і сприяти подальшій інтеграції 11 європейських держав. На час закриття торгів співвідношення євро/долар склало 1.17. Починаючи з 1 січня 2002 року, євро запроваджено і в готівковий обіг з метою замінити національні валюти країн ЄЕС.

 

2010 Відкрито Бурдж Халіфа (Бурдж Дубай), найвищий хмарочос у світі, розташований у місті Дубай, Об'єднані Арабські Емірати.

Ще у 2008 році висота Бурдж Халіфа перевищила висоту Варшавської радіовежі (646 м), зробивши хмарочос найвищою наземною спорудою в світі. На сьогодні він лишається найвищою спорудою планети. Хмарочос сягає 828 метрів. Вартість спорудження - 4,1 млрд доларів США. Засклена площа будівлі дорівнює п'яти футбольним полям. У будівлі 162 поверхи, а площа його внутрішніх приміщень становить більше 1 мільйона кв.м. У хмарочосі 57 ліфтів найшвидшої у світі системи, кабінки рухаються зі швидкістю 18 метрів на секунду. Також тут є автономна система електропостачання - 60-метрова вітрова турбіна і величезні сонячні батареї.


Світлана Мормель
Олекса Янів