1586 Засновано Ставропігійське братство у Львові.

Братство при Успенській церкві постало в XV ст., активну діяльність розвивало від 1530-х років. У січні 1586 року антіохійським патріархом Йоакимом IV Доу було затверджено статут Львівського братства, а невдовзі братство домоглося і права ставропігії - непідлеглості місцевим православним єпископам. Згодом статут Львівського братства став зразком для ряду православних братств Правобережної України. Активну участь у громадському житті братства брали: Стефан Зизаній, Лаврентій Зизаній, Кирило Ставровецький, Іов Борецький, Памво Беринда та інші українські діячі культури та освіти.

 

1632 Укладено угоду про об'єднання Лаврської школи Петра Могили (заснована 1631) зі школою Київського братства. Остання заснована 15 жовтня 1615 киянкою Галшкою Гулевичівною, що склала дарчу, за якою подарувала Київському братству свою садибу на Подолі у Києві - для заснування монастиря, шпиталю та школи для дітей усіх станів.

Таким чином, розпочала свою діяльність школа, яка ввійшла в історію як Київська братська школа. В результаті об'єднання утворено Києво-Могилянську колегію, згодом - академію. Датування цієї події і досі мають розбіжності. За іншою версією фактичне об'єднання цих навчальних закладів відбулося лише у вересні 1632 року.

 

1793 Прусія та Росія підписали в Санкт-Петербурзі конвенцію про другий поділ Польщі.

Річ Посполита втрачала половину території, що залишилась в неї після першого поділу (серпень 1772 р.): до Прусії відійшли міста Гданськ, Торунь, частина Мазовії і половина Краківського воєводства з містом Ченстохов, до Росії - значна частина Білорусії та України. Сейм Польщі, що ставала практично нежиттєздатною державою, визнав рішення про поділ, а польський народ відповів повстанням під проводом Тадеуша Костюшка.

 

1918 В Росії були скликані Всеросійські Установчі збори.

Вони мали розв'язати найважливіші питання майбутнього державно-політичного устрою Росії, ухвалити основні закони - про громадянство, автономно-федеративний устрій, про одно- чи двопалатну парламентську систему тощо. Більшовики, які захопили владу в Петрограді, спочатку не виступали проти проведення ВУЗ, однак після того як на виборах вони зазнали поразки (за більшовицькі списки віддали голоси менше 25% виборців, а в Україні - лише 10%), розпочали кампанію з дискредитації майбутнього форуму. Попри це збори все ж таки відкрилися. На них пролунала різка критика діяльності більшовиків, збройного захоплення ними влади. У відповідь більшовицька фракція висунула ультиматум - визнати й конституювати владу Рад як форму державної влади. Коли збори відмовилися це зробити, вони після першого ж засідання були розігнані більшовиками.

 

1918 УНР випустила в обіг перші українські банкноти

з написами українською, польською мовами та мовою їдиш.

 

1919 Готфрід Федер заснував у Мюнхені Німецьку робітничу партію,

яка за рік по тому була перетворена в Націонал-соціалістичну німецьку робітничу партію.

 

1933 У Сан-Франциско почалося будівництво одного з найвідоміших у світі мостів - "Золоті ворота".

Завершено будівництво у 1937 році.

 

1962 Народилась Наталія Лігачова-Чернолуцька,

українська журналістка, голова правління громадської організації "Телекритика", шеф-редактор інтернет-видання та журналу "Телекритика" (2001-2015).

 

1970 Указом Президії Верховної Ради УРСР місто Луганськ перейменовано у Ворошиловград,

а Луганську область, відповідно, у Ворошиловградську.

 

1972 Початок робіт зі створення в США

багаторазового транспортного космічного корабля.

 

1977 Заарештовані лідери Української Гельсінкської Спілки

Микола Руденко

і Олекса Тихий.

 

1997 Росія оголосила про виведення свого останнього військового з території Чечні, що являло собою формальну ознаку закінчення дворічної невдалої воєнної кампанії, проведеної проти (формально) власних громадян.

За наступні два роки Москві так і не вдалося мирним шляхом взяти під контроль республіку Ічкерія і в 1999 році бої між федеральними військами і чеченськими повстанцями поновились.

 

2001 Генеральна прокуратура України порушила кримінальну справу проти віце-прем'єра Юлії Тимошенко.

Її звинуватили в контрабанді і підробці документів.

 

2011 Кількість інтернет-користувачів у світі

сягнула 2 мільярдів.


Світлана Мормель
Олекса Янів