1596 Народився Богдан-Зиновій Хмельницький,

український військовий, політичний та державний діяч. Гетьман Війська Запорозького, очільник Гетьманату (1648-1657).

 

1681 В Англії між дворецьким і м'ясником герцога Альбемарльського відбувся

перший в історії письмово підтверджений матч з боксу.

 

1846 У Києві створено Кирило-Мефодіївське братство,

українську таємну політичну організацію, що спиралася на традиції українського визвольного руху. Членами товариства, які називали себе братчиками, стали вихованці й співробітники Київського та Харківського університетів. Провідну роль серед них відігравали Микола Костомаров, Тарас Шевченко, Георгій Андрузький, Василь Білозерський, Микола Гулак, Пантелеймон Куліш.

 

1898 Народився Володимир Сосюра,

український письменник, поет-лірик, автор понад 40 збірок поезій, широких епічних віршованих полотен (поем), роману "Третя Рота", козак Армії УНР.

 

1919 Нота-відповідь Раднаркому Росії (Г.Чичеріна) на ноту уряду УНР з приводу військової агресії Радянській Росії проти України:

"Радянська Росія не воює проти УНР і російських військ (Червоної Армії) в Україні немає".

 

1938 Народився Адріано Челентано,

 

 

італійський актор, співак, композитор, режисер, громадський діяч і ведучий телепрограм. Челентано є одним із найуспішніших виконавців в Італії - за всю свою кар'єру записав сорок студійних альбомів загальним накладом 150 мільйонів, а також знявся більш ніж в сорока кінофільмах. Володар двох премій "Давид ді Донателло": за найкращу чоловічу роль у картинах "Блеф" (1976) і "Оксамитові ручки" (1979). В 2007 році очолив список "100 найяскравіших кінозірок" за версією журналу Time Out. На честь Адріано Челентано названо астероїд № 6697, відкритий 24 квітня 1987 року. Наразі кількість виконаних Адріано Челентано протягом творчої кар'єри пісень наблизилася до 600.

 

1938 Народився Василь Стус,

український поет, перекладач, прозаїк, літературознавець, правозахисник. Один із найактивніших представників українського культурного руху шістдесятників. За власні переконання щодо необхідності збереження й розвитку української культури Василь Стус зазнав репресій з боку радянської влади, його творчість була заборонена, а він сам був засуджений до тривалого перебування в таборах, де й загинув 4 вересня 1985.
У листопаді 1989, завдяки клопотанням рідних і однодумців, поета разом із побратимами Юрієм Литвином і Олексою Тихим, що також загинули в таборі ВС-389/36 селища Кучино, перепоховали в Києві на Байковому кладовищі (ділянка № 33).
У 1990 році прокуратурою України опротестовано вирок судової колегії в кримінальних справах Київського обласного суду від 7 вересня 1972 року і вирок судової колегії в кримінальних справах Київського обласного суду від 2 жовтня 1980 року. У тому ж році Постановою № 2381н90 Пленуму Верховного Суду СРСР, і Ухвалою судової колегії по кримінальних справах Верховного Суду УРСР Василь Стус був посмертно реабілітований.
1991 Стуса посмертно відзначено Державною премією ім. Т. Шевченка за збірку поезій "Дорога болю" (1990).
2 червня 2004 року в Державному центрі театрального мистецтва ім. Леся Курбаса відбулася презентація унікального компакт-диску із реставрованими записами віршів Василя Стуса у виконанні автора під назвою "Живий голос Василя Стуса".
26 листопада 2005 Стусу посмертно присвоєно звання Герой України з удостоєнням ордена Держави.
Ім'ям Василя Стуса названо сквер на розі проспектів Перемоги і Палладіна у Києві, а також низку вулиць та площі у Києві, Одесі, Львові, Івано-Франківську, Бориславі, Броварах, Борисполі, Вінниці, Луцьку, Рівному та Ковелі.

 

1939 Німецькі фізики Отто Ган і Фріц Штрассман повідомили про відкриття способу ділення ядер урану під дією нейтронів.

Це був перший крок до практичного використання ядерної енергії.

 

2015 Литва зупинила на своїй території мовлення російських державних телеканалів

РТР Планета, РенТВ та НТВ-Мир - за перекручення інформації про події в Україні.


Світлана Мормель
Олекса Янів