1502 Народився Григорій XIII (в миру - Уго Бонкомпаньї), Папа Римський, який здійснив реформу календаря.

Запроваджений ним та названий на його честь григоріанський календар, що прийшов на зміну юліанському, донині використовується у всьому світі.


1598 Помер цар Московського царства Федір.

З його смертю чоловіча лінія московської гілки династії Рюриковичів припинилася. Через місяць Земський собор обрав на царство Бориса Годунова


1745 Народився Етьєнн Монгольф'є,

винахідник аеростата.


1785 Французький аеронавт Жан Бланшар разом з американцем Джоном Джефріссом першими перетнули Ла-Манш на повітряній кулі.

Під час польоту вітер стих, і куля почала знижуватися над морем, тож Бланшар та його пасажир були змушені позбутися не лише передбаченого на такі випадки баласту, але й навіть частини свого одягу


1827 Народився сер Сендфорд Флемінг,

канадський інженер шотландського походження, винахідник. Він започаткував розбудову залізничної мережі Канади, був дизайнером перших канадських поштових марок, а головне - завдяки йому світ отримав поділ на годинні пояси.


1839 На засіданні французької Академії наук фізик Франсуа Араго зробив докладну доповідь про результат багаторічних дослідів хіміка й винахідника Луї Дагера - методу отримання відбитка зображення, прототипу сучасних фотографій.

Метод Дагера, що отримав назву дагеротипія, полягав у проектуванні камерою-обскурою зображення на посріблену мідну пластину. Попередньо витриману в парах йоду пластину потім слід було обробити парами ртуті, відтак виходив малюнок проектованого предмета


1853 Народився Микола Аркас,

український письменник, композитор, історик. Один із засновників і незмінний голова «Просвіти» в Миколаєві. Творчий доробок композитора складають солоспіви, вокальні ансамблі й обробки українських народних пісень (близько 80). Найзначнішим твором Миколи Аркаса, який приніс йому визнання, стала опера «Катерина» за поемою Тараса Шевченка (1890 рік). Цей твір започаткував оперну шевченкіану і став першою українською ліричною народно-побутовою оперою. Значним був внесок Аркаса і у розвиток громадського життя у Миколаїві. Він став засновником і головою місцевого товариства «Просвіта», на власні кошти відкрив народну школу з українською мовою навчання, яка, проте, з наказу влади невдовзі була заборонена. У 1908 році була опублікована найвідоміша історична праця Миколи Аркаса «Історія України-Русі».
Помер Микола Аркас 26 березня 1909 року в Миколаєві від несподіваного серцевого нападу. Проводити в останню путь Миколу Аркаса зібралося близько 10 тисяч осіб.
27 жовтня 1992 року на місці Аркасівського будинку в Миколаєві встановлено пам'ятний знак - мідну стіну з барельєфом Миколи Аркаса. На честь письменника також названа Аркасівська вулиця у Києві.


1954 Джорджтаунський експеримент: у Нью-Йорку, в штаб-квартирі IBM,

відбулася перша публічна демонстрація системи машинного перекладу.


Світлана Мормель
Олекса Янів