1823 Народився Фрідріх Есмарх,

німецький хірург, один із піонерів асептики, який першим застосував еластичний бинт, наркозну маску, запровадив використання кружки Есмарха.


1861 Слідом за Південною Кароліною зі складу США вийшов штат Міссісіпі. Згодом за їхнім прикладом вчинили ще дев'ять південних штатів, які утворили окрему Конфедерацію Штатів Америки -

усі вони виступали за збереження рабства, що призвело до Громадянської війни


1861 Народився Степан Федак,

український громадський і державний діяч, філантроп. У 1918 році - державний секретар харчових справ уряду ЗУНР. Активний член ряду громадських організацій в Західній Україні. Організував Комітет допомоги політичним в'язням, який очолював до кінця життя.

 

1875 Народився Степан Томашівський,

сторик, публіцист і політик, голова Наукового Товариства імені Шевченка у 1913-1915.


1890 Народився Карел Чапек,

чеський письменник-новатор, поет, фантаст і гуморист, автор роману «Війна з саламандрами», п'єс «Біла хвороба», «Мати», «З життя комах», «Р.У.Р.» та ін. У чапековій п'єсі «Р.У.Р.» («Розумні універсальні роботи»), написаній 1920 року, вперше вжито слово «робот», що означало розумну машину, яка мусить допомогти людині у тяжкій праці.


1916 У ході І Світової війни завершилась Галліпольська, або Дарданельська операція,

яка тривала від 19 лютого 1915 року. Країни Антанти (насамперед Англія), які прагнули оволодіти чорноморськими протоками Дарданелли і Босфор, зазнали невдачі у боротьбі з Османською імперією і були змушені залишити Галліполі.


1920 У Воронежі більшовики вбили 160 ієреїв Російської православної церкви на чолі з архієпископом Тихоном,

який залишився разом із паствою у Митрофановому монастирі (під час богослужіння його повісили на Царських вратах монастирського Благовіщенського собору).


1923 Іспанський винахідник Хуан Де Ла Сієрва здійснив перший політ на винайденому ним автожирі.

Згодом роботи зі створення автожирів були згорнуті, але вони подекуди і досі використовуються, переважно як досить екзотичний вид транспорту. Знання, отримані при проектуванні й експлуатації автожирів, допомогли при створенні гвинтокрилів.


1924 Народився Сергій Параджанов

український кінорежисер, сценарист, художник і громадський діяч вірменсько-грузинського походження ("Українська рапсодія", "Квітка на камені", "Тіні забутих предків", "Київські фрески", "Колір гранату"). У 1965-1968 роках Параджанов разом з іншими відомими діячами української науки та культури, протестуючи проти масових політичних арештів в Українській РСР, звертався у вищі партійні та державні органи з вимогою роз'яснити причини переслідувань українських інтелектуалів і виступав за проведення відкритих судових процесів, яке повинно було б забезпечити справедливість розгляду справ. Неодноразово висловлювався за дотримання свободи слова у пресі. Зазнавши переслідувань і намагаючись уникнути арешту, був змушений виїхати до Вірменську РСР. У 1971 році повернувся до Києва. У грудні 1973 кінорежисер був заарештований за звинуваченням у мужолозтві із застосуванням насильства, згодом був засуджений до п'яти років ув'язнення. Завдяки міжнародній кампанії протесту (звернення підписали Франсуа Трюффо, Жан-Люк Годар, Федеріко Фелліні, Лукіно Вісконті, Роберто Росселліні, Мікеланджело Антоніоні) Параджанов був звільнений 30 грудня 1977 р. Зважаючи на заборону жити в Україні, поселився у Тбілісі. Про Параджанова його сучасники казали, що він "вірменин, який народився в Грузії і сидів у російській в'язниці за український націоналізм"


1951 Офіційно відкрита

будівля штаб-квартири ООН у Нью-Йорку.


1986 Найбільший на той час у світі вантажний літак Ан-124 "Руслан" здійснив перший робочий рейс на Північ.

Політ тривав 7 годин 41 хвилину. Нині "Руслан" лишається найбільший у світі серійним літаком, а місце найбільшого та найпотужніший у світі транспортного літака з 1988 року посідає АН-225 "Мрія".

 

1987 Народилась Олена Підгрушна,

українська біатлоністка, чемпіонка світу, 5-разова чемпіонка Європи, переможниця і призерка етапів Кубка світу з біатлону.

 

1991 На вулицях Вільнюса розташувалися радянські солдати.

Приводом стала нібито необхідність розшукувати литовських призовників, які ухилялися від служби в армії,

а насправді Москва хотіла натиснути на Литву, що оголосила себе незалежною від СРСР


Світлана Мормель
Олекса Янів