1569 Почався Люблінський сейм,

який розглядав питання про унію між Польщею та Литвою.

 

1747 Народився Авраам Бреге,

годинникар французького флоту. Винайшов спіраль особливої форми, вніс цілу низку інших удосконалень в годинниковий механізм. У його майстерні виготовлялися знамениті кишенькові годинники (брегети), які відзначалися великою точністю, відбивали години, частини годин і показували числа місяця.

 

1826 Початок збройного виступу декабристів в Україні. Офіцери Чернігівського полку у Василькові звільнили заарештованого раніше одного з керівників Південного товариства підполковника Сергія Муравйова-Апостола. Повсталі захопили зброю, боєприпаси, продовольство і полкову скарбницю.


Через два дні перед строєм повсталих була зачитана революційна прокламація "Православний катехізис", що закликала до збройного виступу проти самодержавства, кріпацтва і рекрутчини. Повсталі (близько 1000 солдатів і 17 офіцерів) рушили на Житомир, але 15 січня були зупинені урядовими військами і розстріляні. Муравйов-Апостол був важко поранений, двоє офіцерів - застрелені, 895 солдатів і шість офіцерів потрапили в полон.
За вироком суду Муравйов-Апостол і Бестужев-Рюмін були страчені, четверо офіцерів засуджені до довічної каторги, понад 100 унтер-офіцерів і солдатів піддані тілесним покаранням, решта - переведені на Кавказ. Сам полк був сформований наново.

 

1863 Після десяти років проектування і трьох років будівництва у Лондоні відкрився рух першою у світі лінією метро, загальною протяжністю у 3,6 км. У перший же день потяги на паровій тязі перевезли по ній 30 тисяч пасажирів. У першому в світі метро було сім станцій, на те, щоб проїхати першим маршрутом з кінця в кінець необхідно було 33 хвилини. Поїзди рухалися за допомогою паровозів. Дим заповнював тунелі, кіптява осідала на вагонах і на облицюванні станцій та вестибюлів, затемнюючи і без того бліде освітлення.


Але все ж таки підземні поїзди ходили набагато швидше, ніж карети і диліжанси на вулицях. Населення Лондона все частіше користувалось саме цим засобом пересування, і за небачено короткий термін потік пасажирів метро збільшився настільки, що перевершив найоптимістичніші сподівання його розробників.
У наступні десятиліття метрополітени почали споруджувати у багатьох великих містах світу. Приклад Лондона наслідували Ліверпуль і Глазго, Нью-Йорк і Чикаго, Берлін і Гамбург, Мадрид, Токіо, Будапешт, Буенос-Айрес, Афіни, Париж та інші.
У 1960 році почав діяти Київський метрополітен, в 1975 році - Харківський метрополітен, в 1995 - Дніпропетровський метрополітен.
У 1986 році почав діяти Криворізький швидкісний трамвай, який є прикладом так званого «легкого метро». У довоєнний період були розпочаті роботи зі будівництва метро у Донецьку, проте в умовах окупації роботи припинено.

 

1838 Народився Григорій Воробкевич,

український поет. Молодший брат Сидора Воробкевича. Григорій став соратником і однодумцем старшого брата - одного із засновників і редакторів журналу «Буковинська зоря», альманаху «Руська хата», фундатора «Руського літературного товариства». Друкувався Григорій під псевдонімом Наум Шрам (за іменем одного з героїв «Чорної ради» П. Куліша). На слова молодшого брата Сидір Воробкевич видав збірку пісень для школярів, яка була на той час, по суті, єдиним українським посібником для буковинського учнівства.

 

1901 З відкриття нафтової вишки в Бюмоні (Техас) почався техаський нафтовий бум.

Це була перша нафта, виявлена у США


1946 У Лондоні відбулося

перше засідання Генеральної Асамблеї ООН.

 

1956 Елвіс Преслі, який щойно підписав контракт із фірмою RCA, почав у студії фірми роботу над записом перших пісень.

Першим синглом Преслі стала пісня Heartbreak Hotel.


Світлана Мормель
Олекса Янів