1882 Народився митрополит Iлларiон (професор Iван Огiєнко),

український вчений, громадський i релiгiйний дiяч. Митрополит (від 1943), мовознавець, історик церкви, педагог, дійсний член Наукового Товариства ім. Т. Шевченка (від 1922). Помер у Канадi 29 березня 1972.

 

1907 Народився Василь Комісаренко,

відомий український вчений, академік НАН України, організатор і директор Інституту ендокринології та обміну речовин АМН України, що нині носить його ім'я.

 

1918 Курултай під натиском більшовицького губкому був вимушений ухвалити рішення про припинення військових дій проти більшовиків. Наслідком стали масові арешти "контрреволюційних елементів".

Розвернувся терор проти кримських татар: тих, що чинили опір страчували на місці, тих, що добровільно здалися відправляли у в'язницю.

 

1921 Оголошено проведення "недільника червоної казарми". Мета недільника - обстеження житлових і побутових умов червоноармійців, а також "організація громадськості" на ремонт казарм та постачання червоноармійців обмундируванням.

Протягом місячника на підприємствах мали влаштовуватися недільники з відрахуванням зароблених коштів на благоустрій казарм та мобілізація жінок, які вміли шити на швейних машинках, на пошиття одностроїв для червоноармійців, а інших - у казарми та військові лікарні для ремонту білизни й т. п. робіт.

 

1922 Народився Василь Гнєздилов,

український архітектор і скульптор, лауреат Шевченківської премії. Автор численних пам'ятників та меморіальних комплексів (Монумент на честь 300-річчя возз'єднання України з Росією у Переяславі-Хмельницькому, 1961; Пам'ятник учасникам Січневого збройного повстання 1918 року у Києві, 1967; Пам'ятник Григорію Сковороді у Києві, 1976). У 1979 році отримав Державну премію УРСР ім. Т. Шевченка за створення ландшафтного парку у місті Черкаси.

 

1933 Посольство Німеччини в Москві одержало доповідну записку від німецького консула в Києві А. Хенке

про застосування штрафів в українському селі, про голод, епідемію тифу, захворювання на дизентерію.

 

1980 Генеральна Асамблея ООН засудила інтервенцію СРСР в Афганістан

і прийняла резолюцію, якою вимагала "негайно, безумовно і повністю вивести війська з Афганістану".

 

2001 Відновлено акцію "Україна без Кучми", яку владі вдалося тимчасово згорнути наприкінці грудня 2000 року під приводом реконструкції Майдану Незалежності.

Після встановлення паркану та інших загороджувальних споруд навколо Майдану активісти поставили свої намети вздовж Хрещатика - від Майдану Незалежності до Бессарабської площі.


Світлана Мормель
Олекса Янів