1547 Князь московський Іван IV Васильович прийняв собі титул "Царя великого і великого князя всієї Русі",

ставши першим російським очільником, що вирішив іменувати себе царем.

 

1842 Народився Гордiй Коцюба,

український письменник та журналіст, автор близько тридцяти літературних творів різної тематики. Розстрiляний енкаведистами 17 грудня 1938.

 

1907 Народився Юрiй Августин Шерегiй,

український культурний діяч, органiзатор театрального життя, режисер, актор, драматург, iсторик театру.

 

1918 На заводі "Арсенал" у Києві розпочалося збройний заколот підбурюваних агітаторами більшовиків робітників проти Центральної Ради.

Організація цього заколоту була конче необхідною для російських більшовицьких військ, що наступали на Київ. Його головною метою було відтягти основні сили українського війська від лінії оборони в районі Бахмача у Київ, розпорошивши таким чином українські військові загони. Заколот було придушено українськими військами на чолі з Симоном Петлюрою. Однак, наслідком провокації стала необхідність відтягнути від оборонних боїв сили, що довелося кинути на боротьбу з заколотниками. Це призвело до трагічних подій у ході оборонних боїв під Крутами та врешті вирішило долю боїв за Київ, що невдовзі був захоплений російськими більшовицькими військами під проводом Муравйова.

 

1919 Після більш ніж року російської військової агресії проти України

Директорія врешті оголосила війну більшовицькій Росії.

 

1945 Адольф Гітлер спустився в підземний бункер,

що розміщувався на глибині 18 метрів під його канцелярією, в якому і лишався протягом наступних 105 днів аж до дня свого самогубства.

 

1954 Місто Проскурів перейменоване на Хмельницький,

а Кам'янець-Подільську область - на Хмельницьку.

 

1969 Чеський студент Ян Палах здійснив самоспалення в центрі Праги.

Ян Палах був студентом спеціяльності "історія та політекономія" філософського факультету Карлового університету в Празі. 16 січня 1969 року, обливши себе бензином, він скоїв самоспалення поблизу Національного музею на Вацлавській площі в Празі на знак протесту проти окупації Чехословаччини військами Радянського Союзу та інших країн Варшавського договору та для того, щоб пробудити у співвітчизників почуття людської гідності.
Ян помер за 3 дні після акту самоспалення в клініці Карлового університету. 25 січня 1969 року похорони Палаха на цвинтарі Ольшани перетворилися на політичну демонстрацію. У жовтні 1973 року тіло Палаха було таємно ексгумовано співробітниками спецслужб й піддано кремації з наступним перенесенням на цвинтар у рідному місті Палаха Вшетати.
Вчинок Яна Палаха надихнув ціле покоління чеських студентів, коли ті протестували проти комуністичної влади у 1989 році під час Оксамитової революції - тоді цілий тиждень демонстрацій назвали "тижнем Яна Палаха". Згодом рештки Яна Палаха знов перепоховали на Ольшанському цвинтарі.

 

Світлана Мормель
Олекса Янів