1654 Переяславська угода гетьмана Богдана Хмельницького з Московським царським урядом. У Переяславі цього дня відбулася генеральна військова рада. У ній взяли участь представники козацтва Київського, Чернігівського та Брацлавського полків, присутні були і мешканці Переяслава. Після проголошення царської грамоти старшина та посли пішли до Успенського собору, де духовенство мало привести їх до присяги. Однак Богдан Хмельницький зажадав, щоб посли першими принесли присягу від імені царя, що мало б забезпечити Україні збереження її прав, а також було б ствердженням союзу між обома державами. Боярин Бутурлін, що очолював московських посланців, рішуче відмовився скласти присягу, мотивуючи це тим, що цар і так охоронятиме всі права України і заявляв, що "царське слово непорушне". Після тривалої наради і враховуючи слова Бутурліна, які гетьман і старшина тлумачили як рівнозначні присязі царя, українська сторона склала присягу. Всього у цей день присягу склали 284 особи. Від імені царя гетьману було вручено грамоту.

Після від'їзду Бутурліна козацька старшина з гетьманом узялися за вироблення умов договору між Україною та Московією.

 

1766 Народився Юрiй Мiхновський,

український православний церковний дiяч, архiєпископ УАПЦ (УПЦ з 1930). Розстрiляний органами НКВД 16 жовтня 1937.

 

1850 Народився Іван Левицький,

український бібліограф, автор тритомної "Української бібліографії Австро-Угорщини".

 

1871 Після завершення програної французами франко-прусської війни

у Версальському палаці проголошено створення Німецької імперії, відомої як Другий Рейх.

 

1918 На зборах студентів Київського університету Святого Володимира та Українського національного університету ухвалено рішення

створити студентський курінь імені Січових стрільців.

 

1934 Британську поліцію спорядили кишеньковими радіоприймачами, по яких передавали дані про скоєні злочини.

Перший злодій, про вчинений яким злочин було сповіщено особовомий склад за допомогою новинки, був затриманий вже через 15 хвилин після скоєної ним у районі Брайтон крадіжки.

 

1942 З Харкова до Кельна вирушив перший ешелон з остарбайтерами. Першопочатково робітники-спеціалісти набирались на добровільній основі - їм обіцяли гідну заробітну плату та добрі умови праці і навіть догляд за рідними на час перебування робітника в Німеччині.

Вивезення трудових ресурсів із Києва розпочалося 22 січня 1942, коли до Німеччини було відправлено 1,5 тис. осіб. Проте невдовзі, вже з весни 1942 року, німці розпочали масові облави на місцеве населення із залученням до цього поліції та солдатів вермахту. Запроваджена система з обіцянок, соціального тиску і терору дала їм змогу того року депортувати з окупованих східних територій понад 1 млн цивільних робітників, більшість із яких (714 тис.) були вихідцями з України. За 1941-44 роки загальна кількість українських остарбайтерів перевищила 2 млн. осіб.

 

Світлана Мормель
Олекса Янів