1713 Укладено угоду між гетьманом Пилипом Орликом і Кримським ханом

про спільну боротьбу проти Московії.

 

1755 Московська імператриця Єлизавета Петрівна підписала указ "Про заснування Московського університету".

Оскільки це сталося в день святої Тетяни, то російські студенти й святкують "Тетянин день" як День студента.

 

1783 Народився Фредерік Стендаль (Анрі-Марі Бейль),

французький письменник ("Червоне і чорне", "Пармська обитель", "Люсьєн Левен").

 

1832 Народився Едуард Мане,

французький художник-імпресіоніст ("Сніданок на траві", "Олімпія", "Любитель абсенту").

 

1883 Народився Михайло Донець,

український спiвак, театральний дiяч, з 1913 - солiст Київського оперного театру. Загинув за нез'ясованих обставин пiд час вiдступу радянських вiйськ з Києва 10 вересня 1941.

 

1922 В госпіталі Торонто 14-річний канадець Леонард Томпсон став першою людиною,

якій була зроблена ін'єкція інсуліну для боротьби з діабетом.

 

1938 Народився Анатолій Марченко (у Барабинську, Новосибірської області), російськомовний письменник українського походження, дисидент, політв'язень.

Від кінця 1950-х відбув у в'язницях та засланнях загалом майже 17 років. Вже наприкінці 1960-х Марченко стає помітним публіцистом Самвидаву, бере участь у правозахисному русі. 22 липня 1968 виступив з відкритим листом, адресованим радянським та іноземним газетам, а також радіостанції Бі-бі-сі щодо загрози радянського вторгнення у Чехословаччину. Після нового арешту у 1970-х стає членом Гельсінкської групи, підписує звернення в Президію Верховної Ради СРСР із закликом до загальної політичної амністії в СРСР. У вересні 1981 року був (вже ушосте) засуджений за ст. 70 КК РРФСР (антирадянська агітація і пропаганда) до 10 років у таборі суворого режиму і 5 років заслання.
4 серпня 1986 Анатолій Марченко оголосив голодування з вимогою звільнити всіх політв'язнів в СРСР. З 12 вересня був підданий насильницькому годуванню щодня, крім неділі. У зв'язку з цим Марченко звертався з листом до Генерального прокурора СРСР, звинувачуючи медичних працівників в'язниці в застосуванні тортур. Голодував 117 днів. Через 12 днів після виходу з голодування Марченко відчув себе зле, з в'язниці був направлений у місцеву лікарню, де тієї ж ночі помер.
Смерть Марченка мала широкий розголос у дисидентському середовищі і в закордонній пресі. Невдовзі Горбачов розпочав процес звільнення ув'язнених, засуджених за "політичними" статтями. Такі дії дехто пов'язує з рядом смертей відомих дисидентів, серед них і Марченка, проте не зазначаючи причин раптово (від кількох смертей) виниклої людиноподібності у до того справно працюючого механізму масових вбивст Імперії "гвинтиків". Дещо про той страшний час нині можемо дізнатися з автобіографічних творів Анатолія Марченка ("Мої спогади", "Живи як усі").

 

1950 Ізраїльський кнесет (парламент) всупереч рішенню ООН про виділення Єрусалима в самостійну адміністративну одиницю, проголосив його західну частину столицею держави.

В місто, розділене в результаті арабо-ізраїльської війни 1948 року, переїхали ізраїльський парламент і уряд. Оголошення Єрусалиму столицею Ізраїлю не отримало міжнародного визнання, а сусідні держави оголосили Ізраїлю економічний бойкот.

 

1960 Швейцарський вчений Жак Пікар і американець Дональд Уолш на батискафі "Трієст" спустились на дно Маріанської западини,

досягнувши рекордної глибини занурення 10915 метрів.

 

2002 18-річний українець Руслан Пономарьов з Краматорська став наймолодшим в історії ФІДЕ чемпіоном світу з шахів. Зігравши у нічию з українським гросмейстером Василем Іванчуком у фінальному матчі, Руслан Пономарьов достроково став чемпіоном.

Він отримав приз у півмільйона доларів і став наймолодшим в історії ФІДЕ чемпіоном світу. Раніше цей рекорд належав росіянину Ґарі Каспарову, котрий здобув це звання 1985 року у віці 22 років.

 

2005 Відбулася

інавгурація третього Президента України Віктора Ющенка.

 

 

Світлана Мормель
Олекса Янів