1625 Народилась (день точно не визначений) легендарна Маруся Чураївна (Марiя Чурай),

українська поетеса, імовiрний автор популярних українських пiсень, яка досі лишається одним з найбільш загадкових і популярних історичних персонажів в український літературі.

 

1648 Початок Визвольної вiйни

на чолi з обраним гетьманом Богданом-Зіновієм Хмельницьким.

 

1831 В ході Польського національно-визвольного повстання, яке почалось в листопаді 1830 року, у Варшаві відбулась масова маніфестація, під тиском якої польський сейм прийняв рішення позбавити престолу російського царя Миколу I.

Так Польща на короткий час повернула собі фактичну незалежність. Але вже в лютому в Польщу були направлені російські війська, що за дев'ять місяців жорстоко придушили повстання; конституція Царства Польського 1815 року була скасована, сейм і польська армія розпущені, закрито Варшавський університет.

 

1874 Народився Сомерсет Моем,

англійський письменник ("Точка зору", "Театр", "Місяць і гріш").

 

1883 Народився Дмитро Григорович,

український авіаконструктор, розробник першого в світі гідроплану. Освіту здобув у Київському політехнічному інституті. Ще у час навчання розробками Григоровича зацікавився Федір Терещенко - ця родина була серед ініціаторів створення КПІ і його меценатів. Терещенко також навчався в Ки¬ївському політехнічному інституті і мріяв стати авіатором. Федір Терещенко запросив Григоровича до співпраці, невдовзі на світ з'явилися два їхні спільні спортивні аеро¬плани - Г2 і Г3. Конструктором і основним виконавцем усіх робіт був Григорович, меценатом - Терещенко.

1913 року, будучи технічним директором авіаційного заводу, Григорович збудував перший у світі гідролітак. За роки Першої світової війни його конструкторське бюро створило понад 10 типів гідролітаків. Морський розвідник "М-9" конструкції Дмитра Григоровича вперше у світі був обладнаний гарматою та міг приземлятися не лише на воду, але й сніг.

Літаючий човен ГАСН київського конструктора - перший у світі морський торпедоносець. Дмитру Григоровичу належить реалізована ним ідея застосування на літаках броні та шасі, що складалося в польоті. Гідролітаки Григоровича вироблялися в США, Великої Британії, Італії та Франції.

 

1906 Відбулося урочисте відкриття Сімплтонського залізничного тунелю,

що сполучив Швейцарію та Італію. Будівництво тунелю почалось у 1890 році за проектом німецького інженера Альфреда Брандта, винахідника оригінального способу прокладання отворів у суцільних гірських породах. Тунель довжиною 1970 метрів проліг через гору Сімплтон і сполучив містечка Бріг та Ізелле по обидва боки швейцарсько-італійського кордону.

 

1916 Царською владою заборонено діяльність Катеринославської "Просвіти",

її керівників арештували та вислали в Іркутську губернію.

 

1965 Йосип Сліпий, який відсидів 18 років у радянських таборах,

обраний у Ватикані кардиналом і головою Української греко-католицької церкви.


Світлана Мормель
Олекса Янів