1756 Народився Вольфганг Амадей Моцарт,

австрійський композитор, представник віденської класичної школи ("Дон Жуан", "Чарівна флейта", "Весілля Фігаро"), автор понад 20 опер, 50 симфоній, фортепіанних концертів і камерних творів.

 

1790 Народився Петро Гулак-Артемовський,

український поет, байкар ("Пан і собака", "Солопій та Хівря", "Тюхтій та Чванько"), педагог, з 1825 - професор, 1841-1849 - ректор Харкiвського унiверситету.

 

1832 Народився Льюїс Керролл (Чарльз Лютвідж Доджсон),

англійський математик, письменник ("Пригоди Аліси у Дивокраї").

 

1836 У Львові народився Леопольд фон Захер-Мазох,

австрійський письменник, автор популярних романів і новел (зокрема на еротичні та фольклорні теми), від його прізвища походить термін "мазохізм".

 

1839 Народився Павло Чубинський,

український етнограф і фольклорист, автор слів Державного Гімну України.

 

1841 Народився Архип Куїнджі,

український живописець-пейзажист ("Після дощу", "Українська ніч",

"Чумацький шлях", "Місячна ніч на Дніпрі").

 

1860 Всупереч неодноразово документально зафiксованiй волi автора, пiд назвою "Кобзар" в Петербурзi вийшлов збiрник поезiй Тараса Шевченка, що не мав художнiх властивостей жанру твору, виданого пiд назвою "Кобзар Т. Шевченка" у 1840 році.

Це заклало традицію друку під назвою "Кобзар" збірників довільно, на розсуд чергового редактора, укладених компіляцій творів Тараса Шевченка, що практикуються подекуди і нині і породило легенду про "вкрадений Кобзар".

 

1911 Народився Іван Гончар,

український скульптор, графік, маляр, етнограф, колекціонер. У 1999 році, у день народження митця, був виданий президентський Указ про створення на основі колекції Івана Гончара, що стала засновком започаткованого у 1993 році музею, Українського центру народної культури "Музей Івана Гончара".

 

1915 Народився Якiв Гнiздовський ,

український графiк, скульптор i живописець.

 

1926 У Лондоні шотландський винахідник Джон Лоджи Бейрд провів публічну демонстрацію пристрою для передачі і прийому телевізійного зображення - телевізора.

В основу пристрою Берда була покладена телесистема, запатентована в 1884 році німецьким вченим Паулем Ніпковим. У 1928 році Берд зумів провести трансатлантичну трансляцію телезображення - по телефонних дротах воно було передане з Лондона до Нью-Йорка, цього ж року він продемонстрував систему кольорового телебачення.

 

1927 Народився Олекса Тихий,

український дисидент і правозахисник, педагог, мовознавець, член-засновник Української гельсінської групи.

 

2015 Верховна Рада України визнала Росію країною-агресором,

а т.зв. ДНР та ЛНР - терористичними організаціями.


Світлана Мормель
Олекса Янів