1673 Німецький вчений Готфрід Лейбніц продемонстрував сконструйовану ним сумувальну "арифметичну машину" - механічний калькулятор (арифмометр), що виконував додавання, віднімання, множення і ділення чисел.

Спеціально для своєї машини Ляйбніц застосував систему числення, що використовує дві цифри: 0 і 1. Цей та інші винаходи Ляйбніца дозволяють нині вважати його вченим, що передбачив принципи сучасної комбінаторики. Незалежно від Ньютона він створив диференціальне й інтегральне числення і заклав основи двійкової системи числення, розробив основи теорії детермінантів. Зробив вагомий внесок у логіку і філософію. Через кодування він намагався створити універсальну числову дескриптивну платформу для всіх наук - прообраз сучасних формальних систем. Окрім того Ляйбніц мав надзвичайно широке коло наукових кореспондентів, багато з його ідей викладено рукописах і листуванні, що ще й досі повністю не опубліковані.

 

1709 Команда англійського корабля виявила на незаселеному острові Хуан-Фернандес у Тихому океані моряка Александра Селкірка,

що став прототипом Робінзона Крузо.

 

1811 Народився Рамуальд Зянькевіч,

білоруський фольклорист, педагог, етнограф. Основним його доробком є збірник білоруських піснь "Piosenki gminne ludu Pińskiego" (Ковно, 1851), в якому, поряд з польським перекладом також був надрукований і білоруський оригінал, переданий польським шрифтом. Збірник в основному складається з пісень, зібраних на територіях поселень над річками Піной, Прип'яттю і Цной (понад 200 пісень), до яких додано декілька пісень з Волинського Полісся, з Бугу, з околиць Любомля.

 

1879 Народився Микола Капустянський,

український військовий діяч, генерал-хорунжий армiї УНР, провiдний дiяч ОУН.

 

1884 Вийшло у світ перше видання Oxford English Dictionary (Оксфордського словника англійської мови), одиного з найвідоміших академічних словників англійської мови видавничого дому "Oxford University Press".

Словник відомий під розмовною неофіційною назвою "Словник Мюррея" (Murray's), названий так за прізвищем першого головного редактора. Видання Оксвордського словика від 2005 року містило близько 301 100 статей (350 млн друкованих знаків). Нині, уже в електронній версії, Оксфордський словник містить понад мільйон слів і виразів. Це найавторитетніше джерело для перевірки правопису, вимови і тлумачення англійської мови.

 

1930 Ухвала ЦВК і СНК СРСР "Про заходи щодо зміцнення соціалістичного перевлаштування сільського господарства в районах суцільної колективізації і по боротьбі з куркульством".

Початок масової колективізації.

 

1967 У Детройті (США) вийшло

перше число українського часопису "Детройтські новини".

 


Світлана Мормель
Олекса Янів