1851 Французький фізик Жан Бернар Леон Фуко представив Паризькій академії наук письмове повідомлення, у якому детально описав експеримент з вільним маятником, установивши тим самим закон відхилення площини його коливання через обертання Землі навколо осі.

За допомогою маятника (який згодом отримав назву на його честь - маятник Фуко) вдалося наочно продемонструвати добове обертання Землі навколо осі. Згодом також відкрив вихрові струми (т.зв. струми Фуко), винайшов і побудував фотометр, гіроскоп (1852) та інші прилади.

 

1926 У Чехословаччині чеська мова стала офіційною.

Нині, на думку фахівців, чеська мова потребує вже не захисту, а лише вдумливої щоденної опіки. Проте так було не завжди. До цього чехи пройшли тривалий шлях. 8 листопада 1620 року в битві під Білою Горою, що поблизу Праги, чехи втратили державність - конфедерація Чеської Корони припинила своє існування, а з нею перед німецькомовним противником капітулювала і чеська мова, традиції та культура. На триста років чеські землі увійшли до складу Австрійської імперії Габсбургів, згодом могутньої Австро-Угорщини. За імперською традицією Йозеф ІІ у 1781 році видав указ, яким запровадив німецьку єдиною мовою спілкування в державних установах. Як водиться, мовна окупація поступово оволоділа всіма сферами життя: освітою, театром, військом - словом, настала тотальна германізація. Але у трьох хвилях національного відродження, яке припало на XVIII та XIX століття, чехам вдалось не лише захистити рідну мову від руйнації, але й оживити певні процеси, наприклад, словотворення, видавництво словників, роботу професійних і аматорських театрів. Приблизно в той час як і українці, чехи активно взялись за переклад (у випадку чехів - з німецької) спортивної, географічної, військової термінології, а також термінів окремих наук, наприклад, хімії чи медицини. Багато неологізмів, тобто нових слів, не прижилось, але загалом зусилля чеських патріотів не пропали на марно. Багато нових слів по-чеськи успішно вживається й нині. А тому сьогодні чехи, на відміну від більшості європейців, ходять не до театру, а до divádla, тобто дивляться на те, що діється на сцені.
Таких прикладів у чеській мові багато. А ще чехи країну в центрі Європи, відому всім як Австрія - свого в минулому могутнього мовного поневолювача, єдині в цілому світі називають не Австрією, а "Rakousko": від назви прикордонного села Dolní Rakousy - першого при перетині чесько-австрійського кордону.
І нині у 10-мільйонній Чехії її громадяни дуже вимогливі у ставленні до рідної мови. Тепер, на думку професора Їржі Марвана якого в статті "Як чехи боролися із мовною окупацією і перемогли" для Радіо Свобода цитує Оксана Пеленська, у цій копіткій щоденній роботі на перше місце має стати "мовна екологія" - наука, яка дбає про чистоту рідної мови в ЗМІ, у школах, державних установах. І в Україні також все нині в руках українських мовознавців, зауважує чеський професор. Тож для чехів сформульована ще в ХІХ столітті Йозефом Юнгманном теза, що стала головною ідеєю чеського національного відродження: "Чехом є тільки той, хто розмовляє чеською", спрацювала і продовжує працювати досі.


1940 Створено Комітет українців Канади (КУК)

з осередком у Вінніпегу.

 

1953 Народився Микола Будник (у селі Сколобів на Житомирщині),

кобзар, панотець, цехмайстер Київського кобзарського цеху, майстер музичних інструментів, художник, поет.

 

1956 Відповідно до вказівок директивних органів, Міністерство культури УРСР здійснило ряд заходів із вилучення з фондів музеїв УРСР експонатів та документів,

які відображають діяльність різних "антирадянських контрреволюційних організацій, портретів окремих буржуазно-націоналістичних діячів дореволюційної Росії, панської Польщі та Австро-Угорщини".


Світлана Мормель
Олекса Янів