1831 Російська армія в кількості 115 тисяч вояків під командуванням фельдмаршала Івана Дибича

рушила на Польщу для придушення повстання, що спалахнуло наприкінці 1830 року.

 

1840 Народився Гайрам Стівенс Максим (в місті Сенгервілі, штат Мен, США),

американський конструктор зброї, винахідник кулемета. Після закінчення початкової школи працював на заводах у Фітчбурзі, Бостоні та Нью-Йорку на посаді майстра або кресляра. У цей час Максим винайшов різні пристрої, наприклад машини для добування світильного газу або постачання парових котлів водою. Вивчивши електротехніку, він в 1877 разом з Вільямсоном заснував компанію, що займалася електричним освітленням і в 1881 році на виставці в Парижі презентував кілька моделей динамо-машин і ламп. До цього періоду належать декілька суперечок між Максимом і Томасом Едісоном через патенти на лампи розжарювання.
У 1881 році винахідник емігрував до Англії і зайнявся розробкою зброї. У 1884 році він створив першу модель свого знаменитого кулемета "Максим". А у 1888, разом з Торстеном Норденфельтом, заснував завод із виробництва скорострільних гармат і кулеметів, який у 1896 році був куплений компанією Віккерс. В 1901 за видатні винаходи королева Вікторія надала Максиму звання лицаря. Крім досить вдалих моделей зброї, винахідник створив ряд цілком мирних продуктів, зокрема "Трубку миру" - ментоловий інгалятор для лікування астми. В останні роки життя займався також розробкою літальних апаратів.

 

1913 У Львові у залі Українського народного дому всі українські академічні товариства ("Академічна поміч", "Український студентський союз", "Академічна громада", "Основа", "Бандурист", "Медична громада", "Кружок правників" та інші)

влаштували великий академічний бал.

 

1914 Народився Вільям (Сьюард) Берроуз,

американський письменник, ідеолог покоління бітників ("Голий сніданок", "Останні слова Голандця Шульца", "Західні землі").

 

1918 Народився Олекса Горбач (у селі Романові на Львівщині),

український мовознавець (славіст, україніст), педагог, видавець. Професор університету в Франкфурті над Майном, Українського вільного університету в Мюнхені, Українського Католицького університету в Римі, дійсний член НТШ (з 1962 року).

 

1946 Набув чинності

"Договір між СРСР і Польською Республікою про радянсько-польський державний кордон".

 

1952 Нью-Йорк став першим містом світу,

де почали використовувати триколірні світлофори.

 

1958 Під час військових навчань поблизу узбережжя Джорджії в авіакатастрофі загублено водневу бомбу, яку не вдалося знайти досі.

Скільки і де загубила атомних та водневих бомб радянська армія не знає ніхто.

 

1989 Столицю Афганістану Кабул залишив останній радянський військовослужбовець,

що стало початком припинення майже десятирічної радянської окупації країни. Через два тижні всі радянські війська були виведені з Афганістану.


Світлана Мормель
Олекса Янів