1313 Народився Джованні Боккаччо,

італійський письменник, автор "Декамерона".

 

1901 У Парижі на вокзалах з'явились

перші громадські телефони.

 

1931 На екрани США вийшов

фільм Чарлі Чапліна "Вогні великого міста".

 

1945 Народився Боб Марлі,

ямайський композитор, співак в стилі реґі.

 

1952 На престол Об'єднаного Королівства Великобританії та Північної Ірландії зійшла

королева Єлизавета ІІ з династії Віндзорів.

 

1996 Створено українську антарктичну станцію "Академік Вернадський". Розташована на мисі Марина острова Галіндез за 7 км від західного узбережжя Антарктичного півострова, станція працює цілий рік і є метеорологічною та географічною обсерваторією. Заснована у 1953 році як британська станція "Фарадей", в лютому 1996 року вона була придбана Україною за символічну ціну в один фунт стерлінгів у Британії і передана Англійським Антарктичним Товариством Україні. Після передачі станцію перейменували - нині вона носить назву "Академік Вернадський", названа на честь академіка Володимира Вернадського, першого президента НАН України.

Наукова база на Аргентинських островах поблизу Антарктичного півострова була заснована під час Британської експедиції на Землю Ґреяма в 1934-1937 роках. Як постійно діюча метеообсерваторія, база почала працювати на острові Вінтер з 1947 року. Упродовж зимівлі 1953-1954 років станція була перенесена на мис Марина острова Галіндез. Після 1953 року тут було зведено ще декілька будівель, а більшість з них з'явилася протягом 1979-1980 років. У 1984 році було споруджено також невеликий будиночок аварійної бази - хатина Расмуссена.
У 1992 році, після розпаду Радянського Союзу, Російська Федерація оголосила себе правонаступницею всіх антарктичних станцій СРСР і відмовила Україні в передачі однієї із них. Упродовж лютого-серпня 1992 року було направлено ряд ініціативних листів вчених і спеціалістів, звернень установ і організацій до державних органів щодо необхідності відновлення і продовження Україною діяльності в Антарктиці.
У листопаді 1993 року Великобританія розповсюдила серед посольств пропозицію про передачу станції "Фарадей" на острові Галіндез Аргентинського архіпелагу одній з держав, які ще не мали станцій на континенті. У серпні 1994 року БАС утверджується в намірі передати станцію "Фарадей" Україні, пропонуючи відрядити 4 фахівців для докладного вивчення систем забезпечення станції, наукової роботи і апаратури, дизельного господарства і систем зв'язку. У серпні-вересні 1994 року проходить 23-а сесія Організації країн Антарктичного договору, на якій Україну було прийнято до організації. Того ж року відбулася перша українська експедиція на станцію Фарадей.
Нині головним призначенням української антарктичної станції "Академік Вернадський" є проведення наукових досліджень на Шостому континенті . Цій меті підпорядковано всю життєдіяльність станції та Національного антарктичного наукового центру.

 

Світлана Мормель
Олекса Янів