1670 Народився Самійло Величко,

український козацький літописець.

 

1768 Народився Джеймс Прічард,

англійський етнолог, який вперше об'єднав всі раси та народи Землі під єдиною назвою homo sapiens.

 

1800 Народився Вільям Генрі Фокс Толбот (Тальбот),

англійський фізик, один із винахідників фотографії.

 

1847 Народився Томас Алва Едісон,

американський електротехнік, винахідник, автор більше тисячі запатентованих розробок, засновник декількох підприємств і компаній, організатор і керівник першої американської науково-дослідної лабораторії (1872).

 

1878 Опубліковано

перший щотижневий прогноз погоди (Велика Британія).

 

1894 Загальні збори у Львові започаткували

народження першого українського молодіжного спортивного товариства "Сокіл".

 

1900 У Харкові засновано Революційну українську партію (РУП),

першу активну політичну партію на Центральних і Східних Українських Землях. Заснована діячами студентських громад: Д. Антоновичем, М. Русовим, Л. Мацієвичем, Б. Камінським, П.Андрієвським, Ю. Коллардом, О. Коваленком, Д. Познанським й ін. як підпільна революційна партія. Постання РУП було завершенням попередніх спроб створення політичних організацій таких, як Братство тарасівців, соціал-демократичний гурток І.Стешенка й Лесі Українки, Українська Національна Партія, які поривали з тогочасним українським аполітичним культурництвом й українофільством та започатковували політичну діяльність.

 

1945 У Лівадії (Крим) завершилася Ялтинська конференція

- зустріч лідерів США, Великобританії й СРСР, організована з метою вирішення питань завершення Другої світової війни та повоєнного ладу.

 

1963 У Києві почалася республіканська конференція з питань культури української мови.

Її учасники засудили абсурдну теорію про двомовність нації і зійшлися на тому, що в кожного народу є тільки одна рідна мова, в українського народу - українська. Присутні на конференції виступили із клопотанням перед ЦК КПУ й урядом України, аби українською мовою вести навчання й видавати підручники, вести справи в всіх установах і підприємствах, дублювати фільми виробництва інших республік. Запропоновано також, щоб у республіках Радянського Союзу, де живе українське населення, відкрити загальноосвітні школи з українською мовою навчання (так, як це здійснено в Україні для російського та інших народів).

 

1989 Відбулася установча конференція Товариства української мови імені Тараса Шевченка

(тепер - Всеукраїнське товариство "Просвіта" імені Тараса Шевченка).

 

2011 В результаті масових революційних виступів беззмінний з 1981 року президент Єгипту Хосні Мубарак подав у відставку.

Він передав владу Вищій раді Збройних сил. У квітні Мубарак був заарештований і відданий під суд.


Світлана Мормель
Олекса Янів