1161 Відбулося перше в Україні письмово зафіксоване місячне затемнення.

З найдавніших часів сонячні й місячні затемнення, як і інші рідкісні астрономічні явища, такі як поява комет, сприймалися як події знакові. Письмово зафіксоване місячне затемнення співпало з днем вступу до Києва князя Із'яслава, що вже втретє за своє життя захопив великокняжий стіл, але знову не зміг втримати його, зазнавши поразки від Мстислава Ізяславича. Втікаючи від переслідування, Із'яслав отримав смертельну рану й незабаром помер. Очевидно подальші події спонукали переписувачів лишити у тексті літопису опис затемнення і тим дуже розширити можливості точного датування подій відповідного періоду наступними поколіннями істориків.

 

1526 Народився Василь-Костянтин Острозький,

український князь, магнат, військовий, політичний і культурний діяч, меценат. Один з найзаможніших і найвпливовіших магнатів Великого Князівства Литовського у Речі Посполитій, сенатор Речі Посполитої, "некоронований король Русі-України", засновник Острозької академії. Син великого гетьмана литовського князя Костянтина Острозького.

 

1914 Відбувся перший політ літака "Ілля Муромець"

(конструкції киянина Ігоря Сікорського) з 16 пасажирами на борту.

 

1918 У Коростені Мала Рада УНР прийняла Володимирів Тризуб

як великий і малий герб Української держави.

 

1924 Мумію Тутанхамона вийняли з гробниці

через 15 місяців після її відкриття.

 

1960 У Києві, в Інституті ядерної фізики Академії наук УРСР (нині НАН України), запущено перший в Україні атомний реактор.

Головна мета створення київського реактора була експерементально-наукова, проте в поцесі роботи отримували не лише потужний поток нейтронів, необхідний для проведення експериментів, але й різноманітні ізотопи, які були необхідні у ряді галузей, в тому числі медицині.
В 1957 році на, тоді, околиці Києва, яка нині відома як проспект Науки, розпочалося будівництво. Там і понині провадять дослідження з нейронної фізики. У 2010 році реактор був дещо модернізований, було оновлено системи управління та захисту. Завдяки цьому перший в Україні ядерній реактор і донині продовжує служити науці.

 

1961 З космодрому Байконур запущено автоматичну міжпланетну станцію "Венера-1"

- вперше у світі було здійснено запуск космічного апарату з навколоземної орбіти до іншої планети. Через сім діб зв'язок зі станцією був втрачений. За розрахунками 19 травня "Венера-1" мала пройти на відстані 100 000 км від планети Венера і перейти на геліоцентричну орбіту. Останній слабий сигнал від станції "Венера-1" був отриманий британським радіотелескопом Джордел Бенк в червні 1961 року. Теоретично це міг бути перший космічний апарат, що пролетів настільки близько від планети Венера. Подальша доля "Венери-1" наразі лишається невідомою.

 

Світлана Мормель
Олекса Янів