270 Помер Святий Валентин,

заступник закоханих.

 

842 Умовний день народження французької мови:

Людовік II Німецький і Карл II Лисий принесли Страсбурзькі клятви романською (старофранцузькою) мовою.

 

1009 Перша згадка про Литву

(в анналах монастиря Кведлінбург).

 

1014 Папа Римський Бенедикт VIII визнав Генріха II Святого

імператором Священної Римської Імперії.

 

1869 Народився Чарльз Томсон Ріс Вільсон,

англійський фізик, нобелівський лауреат. Винайшов прибор для спостереження слідів руху мікрочасток, що був названий на його честь. Камера Вільсона це детектор треків швидких заряджених частинок, в якому використовується здатність іонів виконувати роль зародків водяних крапель у переохолодженій перенасиченій парі.
Для створення переохолодженої пари у Камері Вільсона використовується швидке адіабатичне розширення, що супроводжується різким пониженням температури. Швидка заряджена частинка, рухаючись крізь хмару перенасиченої пари, йонізує її. Процес конденсації пари відбувається швидше у місцях утворення йонів. Як наслідок, там, де пролетіла заряджена частинка, утворюється слід із крапельок води, який можна сфотографувати.
Камери Вільсона зазвичай поміщають у магнітне поле, в якому траєкторії заряджених частинок викривляються. Визначення радіусу кривизни траєкторії дозволяє визначити відношення питомого електричного заряду частинки, а, отже, ідентифікувати її.
За винахід камери Вільсон отримав Нобелівську премію з фізики 1927 року. У 1948 за вдосконалення камери Вільсона і проведені з нею дослідження Нобелівську премію отримав Патрік Блекетт.

 

1876 Американський винахідник Александер Белл

продемонстрував перший побутовий телефон.

 

1928 Народився Сергій Капіца, фізик, телеведучий.

Син нобелівського лауреата Петра Капиці і старший брат радянського географа Андрія Капиці, ведучий телепрограми "Очевидне - неймовірне". 1973 року Капиця опублікував книгу "Життя науки". Книга послужила передумовою до появи телепередачі "Очевидне - неймовірне". У тому ж році почав вести цю телепередачу. У художньому фільмі "Йолки-палки!" (1988) зіграв самого себе - ведучого програми "Очевидне - неймовірне". Родина Капиць (по жіночій лінії) походить з українських волинських дворян Стебницьких.

 

1933 У Парижі відкрилася перша у світі

телефонна служба точного часу.

 

1949 Відкрилася перша сесія Кнесету,

парламенту Ізраїлю.

 

1956 У Москві відкрився XX з'їзд КПРС,

відомий засудженням культу особи і, побічно, ідеологічної спадщини Сталіна.

 

1993 На перших всенародних виборах президента Литви переміг

колишній голова Компартії республіки Альгірдас Бразаускас.

 

2005 Засновано

сервіс YouTube.


Світлана Мормель
Олекса Янів