1930 Американський вчений Клод Томбо з обсерваторії Лоувелл (Флегстафф, штат Арізона) відкрив, як він вважав, дев'яту, найвіддаленішу планету Сонячної системи, - Плутон.

Її існування вперше було передбачене Персівалем Ловеллом, який в 1915 році теоретично обгрунтував відхилення руху Урана і Нептуна від власних орбіт дією гравітаційного поля невідомого планетарного тіла. Пошуки завершились успіхом лише через 15 років, і після підтвердження результатів Томбо декількома іншими астрономами, 13 березня, в річницю народження Ловелла і Вільяма Гершеля, відкривача Урану, Томбо повідомив про своє відкриття широку громадськість. Спочатку Плутон зараховували до звичайних планет, однак згодом його "розжалували" і нині він вважається планетою карликовою.

Плутон помітно відрізняється від усіх далеких від Сонця планет. І за розмірами, і за багатьма іншими параметрами він скоріше нагадує астероїд, а разом із своїм супутником - Хароном - подвійний астероїд.

Зблизька роздивитись Плутон людству вдалося лише у 2015 році, коли 14 липня дослідний апарат New Horizons пролетів повз Плутон на відстані 12,5 тисяч км від поверхні. Він передав багато різноманітних даних про нього та його супутники, в тому числі перші детальні знімки.

 

1966 Завершене видання

першого видання "Української радянської енциклопедії".

 

1979 Уперше за багато століть

у Сахарі випав сніг.

 

2014 В Україні почалася фаза гострого протистояння на Майдані Незалежності в Києві, внаслідок якого протягом 3-х днів загинуло кілька сотень осіб. Вранці 18 лютого протестувальники, на заклик очільників опозиції, розпочали ходу до Верховної Ради, де депутати мали розглянути зміни до Конституції України щодо обмеження повноважень Президента. Зважаючи на мирний характер ходи, протестувальники були без традиційної зброї - кийків, каміння та коктейлів Молотова, учасниками ходи стали також жінки, а подекуди й діти. Спецпідрозділи зустріли мітингувальників водометами та газом. Одночасно мітингувальники були атаковані з флангів значними силами силовиків та тітушок, в результаті чого колона демонстрантів виявилась розрізаною на кілька окремих частин, які були розсіяні.

Це призвело до поновлення жорстокого силового протистояння між повстанцями та силовиками.

 

 

Бойові дії велись, в тому числі, з застосуванням вогнепальної зброї. Декілька людей з обох боків загинуло. Втрата повстанцями ініціативи на деякий час призвела до того, що силовики витіснили повстанців з контрольованих позицій. Спроба протестувальників боронити барикади по вулиці Інститутській і Грушевського виявились не ефективними. В місті зупинено рух метро, блоковано силовиками рух автотранспорту, що спричинило десятибальні корки по всьому місту. О 20:00 спецпідрозділи розпочали штурм Майдану з боку Європейської площі та вулиці Інститутської з використанням бронетехніки. Два бронетранспортери повстанцями були знищені.

 

 

Протягом 18 лютого в ході зіткнень, силовики захопили всі барикади на вулиці Грушевського і Інститутській, відтіснивши протестувальників до Майдану Незалежності, де, незважаючи на штурм силовиків із застосуванням БТР, світло-шумових гранат, водометів і помпових рушниць, протестувальники змогли утримати барикаду на Хрещатику (зі сторони Європейської площі). Протестувальники, для захисту барикад від навали силовиків, застосовували биту брущатку і "коктейлі молотова". Коли силовикам вдалося захопити барикаду на Хрещатику, підпалити барикаду по вулиці Інститутській, табір протестувальників і Будинок профспілок, єдиним бар'єром між силовиками і протестувальниками, яких тіснили до сцени, розташованої на Майдані між Головпоштою і Будинком профспілок, став вогонь, що його протестувальники підтримували усіма підручними засобами, а силовики гасили водометами. При цьому, як тільки силовикам вдавалося погасити "палаючу барикаду" вони намагалися прорватися до протестувальників.

 

 

Штурм тривав цілу ніч. Злам ситуації на користь протестувальників відбувся близько 6 ранку 19 лютого, коли на допомогу оборонцям Майдану крізь блокаду силовиків почали прориватися автобуси підкріплення. Першою прибула Львівська сотня, згодом, попри перепони, що чинилися силовиками, дісталися Майдану протестувальники з інших регіонів. Львів'яни (близько 40 осіб) з палицями і щитами організованою колонною кинулись на захист барикади, сполохавши силовиків. Хтось із командування силовиків крикнув: "оні с огнєстрєламі!", чим вчинив паніку серед рядових. Тікаючи уверх по Інститутській, вони вторили: "бендери прорвалісь с автоматамі!", в процесі зім'яли загони підкріплення з Беркуту, що з АК біг їм назустріч, сполохали табір "тітушок" у Маріїнському парку, які навіть не взувшись, покинули його скотившись разом з силовиками до Паркової алеї і Набережної, де штурмом з бійками брали автобуси, що там стояли.

Протестувальникам вдалось повністю відновити контроль над Майданом Незалежності.
Близько 13-ї години 19 лютого СБУ оголосила про приведення у готовність суб'єктів боротьби з тероризмом на території держави. Янукович таємно призначив керівника антитерористичної операції СБУ.

Готуючись до залучення армії в конфлікт, він змінив начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України, призначивши на цю посаду Юрія Іл'їна, який до того обіймав посаду командувача Військово-Морських Сил Збройних Сил України.

 

Світлана Мормель
Олекса Янів