1473 Народився Миколай Коперник,

польсько-німецький астроном.

 

1861 Московський цар Олександр II підписав "Маніфест про скасування кріпацтва",

що приніс звільнення 22,5 млн. кріпаків по всій Російській імперії.

 

1878 Томас Алва Едісон запатентував музичний відтворювач, відомий нині під назвою "фонограф".

Машина, котру Едісон створював протягом року, голкою зчитувала дані зі свинцевого циліндра, що обертався. Завдяки винаходу Едісона на самому початку ХХ століття, у 1908 році, за сприяння Лесі Українки було організовано унікальну етнографічну експедицію на Полтавщину для запису народних пісень та дум. Запис харківського кобзаря Гната Гочаренка, що мав великий репертуар, записаний Лесею Українкою, був глибоко дослідижений Філаретом Колессою. Так завдяки фонографу вперше вдалося здійснити нотний запис частини репертуару кобзарів.

 

1937 Народився Клім Чурюмов (в місті Миколаєві), видатний український астроном, дослідник комет, єдиний на цей час громадянин України, який відкрив дві комети - Чурюмова-Герасименко (у 1969 році) та Чурюмова-Солодовнікова (1986 році).

До першої з них - вона обертається навколо Сонця з періодом близько 6,5 років - Європейська космічна агенція відправила міжпланетний апарат Rosetta, що досяг мети у 2014 році. Так комета Чурюмова-Герасименко стала першою кометою, яку супроводжував космічний апарат (з серпня 2014, "Rosetta") і першою, на яку зійшов спусковий апарат (12 листопада 2014, "Філи"). Завдяки ним, зокрема, виявлено неправильну форму ядра комети, відзнято деталі її поверхні, а також уперше для комет знайдено молекулярний азот і деякі органічні сполуки.
Ученого визнано Людиною 1998 року (Міжнародний біографічний центр у Кембриджі, Велика Британія) та Людиною ХХ століття (Американський біографічний Інститут, м. Релей, штат Північна Кароліна).
Клім Чурюмов є головним редактором науково-популярного астрономічного журналу "Наше Небо", та членом редколегій багатьох наукових часописів в Україні та світі. Професор Київського національного університету імені Тараса Шевченка, вчений завідує відділом малих тіл Сонячної системи Астрономічної обсерваторії КНУ, є президентом Українського товариства аматорів астрономії, віцепрезидентом Української астрономічної асоціації, членом Міжнародного астрономічного союзу та Європейського астрономічного союзу.
Від 2004 року Клим Чюрюмов є також директором науково-просвітницького центру "Київський планетарій" Товариства "Знання" України.
Вчений знаний не лише як науковець та популяризатор науки, він давно пише і твори для дітей - вірші та книжки "Математика для малят", "Пригоди динозаврика Діно" та ін.

 

1954 Президії Верховних рад РРФСР і УРСР прийняли

рішення про передачу Кримської області до складу України.

 

1992 Верховна Рада України

затвердила тризуб як малий герб України.

 

2003 У Києві пройшла прем'єра фільму "Мамай",

що став першою повнометражною роботою режисера Олеся Саніна.

 

Світлана Мормель
Олекса Янів

 

Фото у заголовку Майстерня "Треті Півні"