1455 У Майнці вийшла друком 42-рядкова Біблія Йоганна Гутенберга. Нині ця дата служить традиційною точкою відліку історії друкарства в Європі.

Хоча Біблія Гутенберга була не першою інкунабулою, серед інших першодруків її виділяє виняткова якість оформлення. Інкунабули (перші друковані книги) суттєво відрізнялися від звичних нам сучасних видань. Вони були дуже схожі на рукописні книги як шрифтовим оформленням, так і зовнішніми характеристиками. Першодрукарі у всьому наслідували рукописи, адже не мали інших зразків. Особливістю інкунабул також був папір, що вироблявся вручну з ганчір'яної сировини. Інкунабули також часто не мають титульного аркуша (як і в рукописних книгах). Вихідні відомості в книзі розміщували в кінці тексту - в колофоні.

 

1758 Народився Василь Капніст,

український письменник, громадсько-політичний діяч, поет і драматург.

 

1878 Народився Казимир Малевич,

український художник-авангардист україно-польського походження, один з засновників нових напрямків в абстрактному мистецтві - супрематизму та кубофутуризму, педагог, теоретик мистецтва.

 

1918 Крим. В цей день після 35 років виходу припинила своє існування остання у Криму кримськотатарська газета "Єни Терджиман".

Ще раніше, після приходу до влади більшовиків, були закриті кримськотатарські газети "Міллет" і "Голос татар".

Цього ж дня розстріляли кримськотатарського діяча Номана Челебіджихана, главу уряду Кримської демократичної республіки, що існувала лише 72 дні.

Намагаючись здійснити інформаційний ідеологічний контроль, російські окупанти "націоналізували" друкарні, закрили незалежні газети, запровадили цензуру, однак бажаної мети не досягли: репресії лише посилювали вороже ставлення місцевого населення до нової влади.


1941 Групою співробітників Каліфорнійського університету в Берклі під керівництвом Глена Сіборга

завершено серію експериментів, які привели до відкриття нового хімічного елементу - плутонія.

 

1944 Початок депортації чеченців та інгушів,

котрі нібито співпрацювали з німецькими окупантами, з їхньої історичної батьківщини в Сибір. Депортація супроводжувалася масовими розстрілами та спаленням сіл на Кавказі. В ході цієї депортації як і за інших, організованих радянською владою депортацій, сотні тисяч людей, від грудних дітей до літніх старців, без всяких засобів до існування товарними вагонами були вивезені в Казахстан і на Крайню Північ Росії.

 

1954 Народився Віктор Ющенко,

український політик, прем'єр-міністр України (1999-2001), керівник Нацбанку України (1997-2000), Президент України (2005-2010).

 

1954 Перше практичне застосування вакцини проти поліомієліту, розробленої доктором Джонасом Солком в університеті Пітсбурга, - цього дня почалось щеплення більше 5000 учнів початкових класів.

Про результативність вакцини було повідомлено 12 квітня 1955 року. У 1960 році Солк став засновником Інституту з біологічних досліджень у Ла-Хої, Каліфорнія і останні роки свого життя провів у пошуках вакцини проти СНІДу.


Світлана Мормель
Олекса Янів

 

Фото у заголовку Майстерня "Треті Півні"