1573 У Львові у монастирі св. Онуфрія Іван Федоров (Федорович) заснував друкарню, де й почав друкувати "Апостол"

- першу друковану книгу в Україні, а вже наступного року в цій друкарні було опубліковано перший східнослов'янський "Буквар".

 

1850 Народився Володимир Барвінський,

український письменник, публіцист, перекладач, видавець, громадсько-культурний діяч, юрист, історик, соціолог, літературний критик. Один зі співзасновників товариств "Просвіта" і "Рідна школа", засновник і перший редактор газети "Діло".

 

1871 Народилась Леся Українка (Лариса Косач-Квітка),

українська письменниця, поетеса, драматург ("Лісова пісня", "В катакомбах", "Осіння казка"), публіцистка й фольклористка, громадська діячка.

 

1873 У Києві створено Південно-Західне відділення Російського географічного товариства.

 

1887 Народився Лесь (Олександр-Зенон) Курбас,

український актор, режисер, реформатор українського театру, засновник Молодого театру й "Березолю".

 

1905 Народився Павло Вірський,

український хореограф, організатор (1937), балетмейстер (до 1940), художній керівник (1955-1975) Національного ансамблю танцю України.

 

1918 Мала Рада ухвалила закони про введення в Українській Народній Республіці нового (григоріанського) календаря і середньоєвропейського часу.

Відтак після 16 лютого за старим стилем в Україні одразу настало 1 березня. На території Західної України, що свого часу знаходилась у складі Речі Посполитої григоріанський календар було запроваджено ще у жовтні 1582 року.

 

1956 На XX з'їзді КПРС М. С. Хрущов виступив із закритою доповіддю "Про культ особи та його наслідки", присвяченою засудженню культу особи Й. В. Сталіна.

По закінченні з'їзду доповідь була розіслана в усі партійні і комсомольські організації СРСР; 30 червня в пресі було надруковано постанову ЦК КПРС з викладенням основних положень доповіді Хрущова. Розпочалася так звана "хрущовська відлига".

 

1986 У Москві почався XXVII з'їзд Комуністичної партії Радянського Союзу - перший з'їзд після смертей Брежнєва, Андропова та Черненка; передостанній з'їзд в історії КПРС. Було затверджено "Основні напрями економічного і соціального розвитку СРСР на 1986-1990 рр. та на перспективу до 2000 р.".

У доповіді генерального секретаря ЦК партії Михайла Горбачова констатувалося, що "в житті суспільства почали проступати застійні явища" як в економічній, так і в соціальній сферах.

 

2010 У Києві відбулася інавгурація новообраного президента України Віктора Януковича,

позбавленого цього звання у 2014 році Верховною Радою України.

 

Світлана Мормель
Олекса Янів

 

Фото у заголовку Майстерня "Треті Півні"