1854 У місті Ріпон (штат Вісконсін) засновано Республіканську партію США, об'єднання супротивників рабства, які відображали інтереси промисловців Півночі (янкі).

Республіканська партія висунула вимоги заборонити розповсюдження рабства на західних землях, роздавати ці землі безкоштовно всім охочим (формально ці території були вільні, фактично їх заселяли індіанські племена, думкою яких ніхто не цікавився), а також встановити високі мита на ввезення промислових товарів з Європи. Після перемоги Півночі, очолюваної Аврамом Лінкольном в Громадянській війні республіканці майже 20 років безперервно визначали політику в США і понині є однією з двох (разом з Демократичною партією) найбільших та найактивніших партій у США.

 

1889 Народився Павло Шандрук,

український військовий діяч, генерал-хорунжий Армії УНР, дійсний член НТШ. Від квітня 1920 - командир бригади Третьої Залізної Дивізії. Надалі - на еміграції. Був на польській службі, 1938 року закінчив польську академію генерального штабу; у польсько-німецькій війні 1939 року - командир польської бригади.
Наприкінці 1944 року за згодою всіх українських угруповань в еміграції очолив Український національний комітет в Німеччині, призначений його президією (із 1945 р.) командувачем Української національної армії, до складу якої увійшла дивізія "Галичина" (як 1-ша Українська дивізія). Після війни був у полоні, був звільнений за клопотанням генерала Владислава Андерса, якого знав його ще з воєнних дій 1939 року. Із 1949 - у США. 1965 року став кавалером найвищої військової нагороди Польщі - ордену Virtuti Militari за героїзм, проявлений у 1939 році.

 

1901 Народився Лайнус Карл Полінг,

американський фізик і хімік, громадський діяч, лауреат Нобелівської премії в галузі хімії (1954), Нобелівської премії миру (1962), один з ініціаторів Пагуошського руху.

 

1932 Англійським фізиком Джеймсом Чедвіком відкрито нейтрон

- елементарну частинку, яка не має електричного заряду. За це відкриття у 1935 році Чедвік отримав Нобелівську премію.

 

1982 Музей Гетті в Малібу (Каліфорнія) став найбагатшим музеєм світу - цього дня він отримав 1,2 мільярди доларів, котрі заповів музею його засновник нафтовий магнат Жан Поль Гетті, який був найбагатшою людиною світу свого часу.

Насправді сума пожертви у вигляді спеціального трастового фонду склала 700 мільйонів доларів, але за шість років, які пройшли після смерті Гетті у судових позовах щодо заповіту його дітей і колишніх дружин, кошти майже подвоїлась. З грудня 1997 року Музей розташований Лос-Анджелесі, в сучасній будівлі Центру Гетті, будівництво якого коштувало 1,2 млрд доларів (архітектор Річард Мейер). Музейні колекції античного періоду експонуються на Віллі Гетті в Малібу (побудована за зразком Вілли папірусів в Геркуланумі). Вхід до музею безкоштовний. Залишені Гетті на потреби музею багатомільярдні статки зробили його найспроможнішим набувачем творів "старих майстрів" та античної скульптури на престижних аукціонах Лондона і Нью-Йорка. Згідно з волею Гетті музей може щороку використовувати на "поширення мистецьких і загальноосвітніх ідей" 4,25% прибутку, що вже на початку 2000 років склалало близько 200 мільйонів доларів на рік.

 

1986 У центрі Стокгольма двома пострілами вбито прем'єр-міністра Швеції Улофа Пальме,

авторитетного в усьому світі політичного діяча, голову міжнародної неурядової організації "Незалежна комісія з питань роззброєнь". Убивця з місця злочину зумів утекти, його так і не знайшли.

 

1996 Через чотири роки після подачі заявки 

Московія (Росія) офіційно прийнята до Ради Європи і стала її 39-им членом.

 

2015 Макарій (Малетич), обраний місцеблюстелем предстоятельської кафедри УАПЦ

(до того - митрополит Львівський, керуючий Рівненською, Волинською та Таврійською єпархіями).


Світлана Мормель
Олекса Янів