1810 У селищі Желязна Воля поблизу Варшави народився Фредерік Шопен,

видатний польський композитор.

 

1858 Народився Павло Тутковський,

український геолог, географ, академік НАН України.

 

1872 Рішенням Конгресу США в Єлоустоуні було засновано перший у світі національний парк.

Нині їх у світі кілька сотень. В Україні цей статус має понад 40 заповідних територій.

 

1869 Дмитро Менделєєв склав таблицю системи елементів, в основі якої лежала їх атомна маса і хімічна подібність.

Власне відкриттям, яку прославило вченого на весь світ, став періодичний закон, і, як його наслідок, - періодична система хімічних елементів (нині відома усім як таблиця Менделєєва). Ця система продовжувала попередні роботи вчених над класифікацією вже існуючих елементів, але разом з тим демонструвала закономірності, за якими можна було не лише відкрити нові елементи, а й передбачити їхні хімічні й фізичні властивості. За чутками, ідея таблиці прийшла Мендєлєєву уві сні, та коли його спитали про це, вчений відповів: "Я 20 років над цим думав, а вам здається - отак, раз і готово...".

 

1885 Народився Ольгерд-Іполит Бочковський,

чесько-український соціолог та публіцист, один із провідних європейських фахівців з теорії нації та національних відносин першої половини ХХ століття.

 

1918 В УНР настав перший день григоріанського календаря (після 15 лютого настало 1 березня) та середньоєвропейського часу.

У цей день в Житомирі Мала рада УНР ухвалила закон про грошову одиницю, карбування монет та друк державних кредитових білетів.

 

1929 Народився Анатолій Свідзинський,

український вчений, професор, доктор фізико-математичних наук, завідувач кафедри теоретичної фізики й астрономії, перший ректор Волинського національного університету імені Лесі Українки.

 

1941 Вперше вийшло в ефір перше в світі комерційне FM-радіо

- радіостанція W47NV у Нешвіллі.

 

1945 Підрозділами польської Армії Крайової знищено понад 350 осіб різного віку та статі

- українських мешканців села Павлокома.

 

1954 На атолі Бікіні США провели випробування водневої бомби потужністю 15 мегатонн. Жертвами радіоактивних опадів стали японські рибалки.

Невдовзі з протестом проти випробувань термоядерного зброї виступив знаний британській математик і філософ Бертран Рассел. Наступні заяви нобелівських лауреатів Альберта Ейнштейна, Фредеріка Жоліо-Кюрі та інших видатних учених призвели до створення Пагуошського руху та міжнародної кампанії за ядерне роззброєння. В Японії День Бікіні відзначається як національний день боротьби за мир.

 

1956 Народилась Даля Грибаускайте,

литовський державний діяч, президент Литви. В січні 2015, за послідовне і непохитне відстоювання інтересів України на самому високому міжнародному рівні, визнана в Україні людиною року.


Світлана Мормель
Олекса Янів