1512 Народився Герард Меркатор (Кремер),

фламандський математик, філософ, теолог, географ та картограф; вніс надзвичайно вагомий вклад у розвиток картографії, "Птолемей" свого часу. Найбільш відомий, як автор картографічної проекції, що носить його ім'я. Вперше він застосував її при створенні навігаційної карти світу на 18 аркушах в 1569 році. На його мапі на місці Антарктиди показана "Невідома земля" (лат. Terra Incognita), а Північна Америка простягається аж до Північного полюса. Хоча нині, в результаті історико-картографічних досліджень, було встановлено, що таку проекцію використовували ще в 1511 році, широкого застосування вона набула саме завдяки Меркатору.

 

1827 Народився Леонiд Глiбов,

український байкар i поет-лiрик.

 

1911 Вперше у військових діях прийняли участь дирижаблі

- на італійських дирижаблях Р-1 і Р-3 проведено вивчення турецьких позицій поблизу Тріполі.

 

1940 У Москві на засіданні Політбюро ЦК ВКП(б) вищим керівництво СРСР на чолі зі Сталіним було прийнято рішення про вбивство близько 14 700 польських офіцерів,

інтернованих у 1939 році під час розділу Польщі за пактом Ріббентропа-Молотова.
21 жовтня 2013 року судді Великої Палати ЄСПЛ констатували факт вчинення керівництвом і силовими структурами радянської Росії воєнного злочину - масового вбивства польських військовополонених, а також факт намагання СРСР безпідставно звинуватити у вчиненні цього злочину провідних нацистів на Нюрнберзькому процесі.

 

1946 Вінстон Черчилль вперше вжив словосполучення "Залізна Завіса". В цей день 70 років тому було виголошено промову, яка змінила світ. Промову цю було виголошено у провінційному університеті. Її автором був не президент, не голова парламенту і не найбагатша людина світу. Її автором був герцог Мальборо, він же - Вінстон Черчилль. Нині цей виступ відомий як промова у Фултоні.

Характерно, що в розданий заздалегідь текст промови Черчилль не включив параграф про "Залізну Завісу": це був експромт, який сер Вінстон тримав у таємниці до самого кінця. Стенографісти, які не очікували на відступ від тексту, ледь не пропустили цей, уже історичний, параграф. Тим жвавішим було наступне обговорення саме цієї частини промови. Президент США Гаррі Трумен, який і був ініціатором виступу Черчилля, не поспішав продемонструвати своє ставлення до нових ідей. Але він надіслав запрошення Сталіну виступити в Фултоні з промовою у відповідь. Проте Сталін запрошення відхилив.
За рік, у березні 1947 року, побачила світ "доктрина Трумена", яка констатувала існування тоталітарних режимів у ряді країн і необхідність "стримування СРСР". Так розпочалося нова фаза міжнародних відносин, яка була названа Холодною війною.

 

1979 Космічний апарат

"Вояджер-1" досягнув Юпітеру.

 

Світлана Мормель
Олекса Янів