1619 Народився Савіньен де Сірано де Бержерак,

французький сатирик і драматург, герой безлічі недостовірних легенд.

 

1665 У Лондоні вийшов перший у світі науковий журнал

(«Філософські праці Королівського товариства»).

 

1849 Народився Георг Люгер,

австрійський конструктор стрілецької зброї, розробник славетного пістолета Parabellum P08 та набою до нього.

 

1899 Німецький хімік Фелікс Гоффманн отримав патент на аспірин.

Співробітник фірми «Байєр», що спеціалізувалася на виробництві різного роду хімічних речовин, Фелікс Гоффманн займався дослідженням анілінових барвників. Розшукуючи в хімічній літературі відомості про похідні саліцилату натрію, він наткнувся на дані про ацетилсаліцилову кислоту (вона була синтезована 30 роками раніше). Справа в тому, що батько Фелікса Гоффманна страждав артритом, але мав непереносимість саліцилатів натрію через хронічне подразнення шлунку. Прагнучи допомогти батькові Фелікс розшукував відомості про похідні саліцилату натрію з меншою кислотністю. Практично не відома на той час ацетилсаліцилова кислота виявилася приємнішою на смак і, як підкреслював Гофман, більш ефективно допомагала його батькові.
Новому препарату дали назву «аспірин». У 1899 році на фірмі «Байєр» почалося виробництво нового препарату під цією назвою як анальгетичного, жарознижуючого і протизапального засібу. У той час препарат випускався у вигляді порошку, розфасованого в скляні пляшечки.

 

1926 Народився Анджей Вайда,

польський кінорежисер і кіносценарист ("Канал", "Попіл і алмаз", "Попіл", "Полювання на мух", "Людина з мармуру", "Людина із заліза"), лауреат "Почесного Оскара" за творчу кар'єру (2000), єдиний серед польських режисерів володар «Оскара».

 

1928 Народився Габріель Гарсіа Маркес,

колумбійський письменник ("Полковнику ніхто не пише", "Осінь патріарха", "Хроніка оголошеної смерті", "Сто років самітності"), лауреат Нобелівської премії (1982).

 

1931 Народився Олександр Білаш,

український композитор, Герой України, Лауреат Шевченківської премії, автор класичної та популярної музики (опери "Гайдамаки", "Балада війни", оперета "Чиста криниця"). Широку відомість йому принесла мелодія до вірша «Два кольори» Дмитра Павличка. Він також є автором музики до художнього біографічного фільму про Тараса Шевченка «Сон» (1964, режисер Володимир Денисенко, Київська кіностудія художніх фільмів імені Олександра Довженка).

 

2003 Верховна Рада України ухвалила

Закон «Про Державний гімн України».

 

Світлана Мормель
Олекса Янів