1169 Військами Володимиро-Суздальського князя Андрія Боголюбського

захоплено та зруйновано Київ.

 

1761 Народився Ян Потоцький,

польський письменник ("Рукопис, знайдений у Сараґосі"), історик, етнограф, археолог, географ, соціолог, публіцист, редактор, видавець, бібліограф, мандрівник Європою, Азією, перший польський повітроплавець. Народився на Вінничині. Автор праць, які започаткували краєзнавче вивчення Волині, Поділля та Херсонщини.

 

1921 Народилась Інна Коломієць,

український скульптор.

 

1921 У зв'язку з відмовою Німеччини виплатити державам Антанти в якості компенсації збитків у 1-й Світовій війні 226 мільярдів марок золотом французькі війська зайняли німецькі портові міста на Рейні Дюссельдорф, Дуйсбург, Рур.

11 травня німецький уряд погодився на ультиматум держав-переможниць виплатити 1 мільярд негайно і ще 132 мільярди протягом наступних 66-и років.

 

1943 Сформований на території СРСР 1-й окремий Чехословацький батальйон вперше вступив у бій із німецькими військами. Сталося це біля села Соколове на Харківщині. За цей бій 87 вояків батальйону були нагороджені орденами та медалями СРСР, а надпоручик Отакар Ярош першим з іноземців отримав звання Героя Радянського Союзу (посмертно).

Отакар Ярош служив в чехословацькій армії з 1933 року. Військову освіту здобував у школі молодшого командного складу у місті Трнаві (тепер Словацька Республіка), потім навчався у офіцерській школі у місті Турнові та у Військовій академії у місті Граніце-на-Мораві в Північній Моравії. Відтак до 1939 року служив командиром телеграфного підрозділу чехословацької армії у місті Пряшеві (тепер Словацька Республіка). Після захоплення Чехословаччини нацистською Німеччиною перейшов нелегально до Польщі, де вступив до чехословацького підрозділу, яким командував підполковник Людвік Свобода, а з початком Другої світової війни перейшов з підрозділом в Радянський Союз, де був з підрозділом інтернований у містах Суздаль та Оранки (наразі під московською юрисдикцією).
З 1941 року у місті Бузулуці (тепер Російська Федерація) з числа чехословацьких громадян, чехів і словаків СРСР та закарпатських русинів почав формуватися 1-й чехословацький окремий піхотний батальйон під командуванням Людвіка Свободи. Отакар Ярош був призначений командиром 1-ої роти цього батальйону.
30 січня 1943 року батальйон був відправлений на фронт і включений до складу 25-ої гвардійської стрілецької дивізії Воронезького фронту. 8 березня 1943 року батальйон прийняв перший бій з німецькими військами біля села Соколове Зміївського району Харківської області. О 13 годині близько 60 танків і декілька бронетранспортерів противника атакували село. У ході бою Ярош зірвав з поясу зв'язку гранат і кинувся до німецького танка. Чергою танкового кулемета він був убитий, але танк, наїхавши на тіло Яроша, підірвався на гранатах.
Пошановуваний на батьківщині, у Чехії на честь Капітана Яроша названо вулиці у ряді міст і присвячено кілька пам'ятних знаків, переважно у вигляді меморіальних дощок. У СРСР він був перетворений на один з символів "інтернаціоналізму": Отакар Ярош не лише був посмертно нагороджений званням Героя Радянського Союзу, ім'я Отакара Яроша (а не Капітана Яроша, як то усталилося в Чехії) було увічнене у назві однієї з вулиць Харкова та, чомусь, Полтави.

 

1946 У соборі святого Юра у Львові розпочався інспірований НКВД псевдособор Української Греко-Католицької Церкви,

який проголосив скасування Берестейської унії та "возз'єднання" УГКЦ з Російською Православною Церквою.

 

1983 Президент США Рональд Рейган у своєму виступі не лише означив СРСР як осередок зла в сучасному світі, вживши визначення "Імперія зла",

але й вперше публічно проголосив, що миру можна досягти лише за допомогою сили і тиску, а не шляхом компромісу.

 

Світлана Мормель
Олекса Янів