1454 Народився Амеріго Веспуччі,

флорентійський мореплавець, на честь якого, імовірно, названа Америка.

 

1814 У селі Моринці на Черкащині

народився Кобзар Тарас Шевченко.

 

1862 Народився Микола Пимоненко,

український художник, академiк Петербурзької Академії мистецтв (з 1904).

 

1886 Народився Георгій (Юрій) Нарбут,

український художник-графік. Переїхавши у 1917 році з Петербурга до Києва, створював ескізи військових мундирів армії України, розробив поштові марки Української Народної Республіки, виконав цикл українських банкнот і державних цінних паперів, оформлень упаковок та етикеток для українських товарів тощо. Також розробив проекти Державного Герба і Печатки Української держави (затверджена у 1918 році гетьманом Скоропадським).

 

1930 У Харківському оперному театрі

розпочався судовий процес Спілки визволення України (СВУ).

 

2001 У Києві неподалік будівлі Адміністрації Президента сталася сутичка учасників акції "Україна без Кучми" з міліцейським загоном спецпризначення.

Добре екіпіровані бійці «Беркуту» переважали мітингувальників чисельністю, підготовкою, однак згодом активістів "України без Кучми" звинуватять саме у завданні тілесних ушкоджень працівникам міліції. Про те, що МВС готувалась до подібного розвитку подій на Банковій, свідчила заздалегідь розгорнута дислокація і оперативне відеознімання, яке проводила міліція та яку використали слідчі як підставу для затримання опозиціонерів та пред'явлення їм обвинувачень. Загалом у той день за ґратами опинилось понад 300 осіб. Переважна більшість з них була відпущена на свободу наступного ж дня або відбула кількаденні терміни ув'язнення з формулюванням "за нецензурну лайку у громадських місцях" абощо. Однак 19-ро фігурантів справи склали ядро судово-політичного процесу та отримати максимально можливе покарання за, начебто, "організацію масових заворушень".

 

2015 Перший в світі літак на сонячних батареях розпочав навколоземний переліт, що наразі триває. Рік тому з Абу-Дабі о 7:12 за місцевим часом літак Solar Impulse 2 почав свій навколосвітній політ.

Маршрут був розбитий на 12 ділянок з посадками в Маскаті, Ахмадабаді, Варанасі, Мандалаї, Чунціні, Нанкіні, на Гаваях, у Фініксі і Нью-Йорку. Дві найдовші ділянки шляху (з Китаю на Гаваї і з Нью-Йорка в Європу чи Північну Африку) повинні зайняти близько 120 годин безперервного польоту. 2 липня літак зробив планову посадку на Гаваях. До цього часу літак вже провів в повітрі близько 12 діб та подолав більше 13 000 кілометрів. Було повідомлено, що він залишиться на Гаваях до квітня 2016 року, коли тривалість дня у північній півкулі буде достатньою, щоб проводити багатоденні рейси на сонячних батареях. До того часу представники Гавайського університету і Міністерства транспорту США зберігають літак в ангарі аеропорту Kalaeloa на острові Оаху.


Світлана Мормель
Олекса Янів