1365 Герцог Рудольф IV

заснував Віденський університет.

 

1633 Польський король Владислав IV затвердив Петра Могилу митрополитом Київським і Галицьким.

Невдовзі було отримане і благословення Патріарха константинопольського - Патріарх надав новому митрополиту звання "екзарха святого константинопольського трону".
Петро Могила став одним з найвідоміших українських митрополитів, багато зробив для відновлення давніх київських храмів. Ініціював відновлення Софійського собору, за його наказом було розчищено від нашарувань залишки Десятинної церкви, відновив Трьохсвятительску та Михайлівську церкви Видубицького монастиря. Практично завжди митрополит був не лише ініціатором, але й жертводавцем у справі відновлення храмів. Відомо, зокрема, що він власним коштом відновив Церкву Спаса на Берестові.

 

1831 Народився Клемент Студебекер,

американський підприємець, піонер автомобілебудування, засновник знаменитої фірми з виробництва вантажівок (1897).

 

1863 Народився Володимир Вернадський,

український вчений, автор теорії про ноосферу, один з основоположників та перший президент Національної академії наук України, дійсний член НТШ та низки інших академій (Паризької, Чеської).
Саме завдяки діяльній участі Володимира Вернадського у створенні української Академії найвищу наукову установу країни від початку було засновано за наймодернішими для того часу зразками організації науки у світі, включено до сфери її досліджень не лише традиційні гуманітарні та природничі дисципліни, але й технічні науки.

 

1881 Народився Кемаль Ататюрк,

засновник сучасної турецької держави.

 

1917 Демострації, що розпочалися 8 березня (23 лютого за тогочасним місцевим календарем) у Санкт-Петербурзі перейшли у гостру фазу - почалася Лютнева буржуазно-демократична революція (27 лютого за старим стилем), що зруйнувала Російську імперію.

Вранці почалося збройне повстання солдат Петроградського гарнізону, серед яких було багато українців. Солдати ухвалили рішення не стріляти в демонстрантів і приєднатися до робітників, які напередодні влаштувала загальний страйк.
Повсталі солдати попрямували до центру міста, захопивши принагідно Арсенал - Петроградський артилерійський склад. Демонстранти отримали у своє розпорядження 40 тисяч гвинтівок і 30 тисяч револьверів. Була захоплена також міська в'язниця "Хрести", випущені всі в'язні, в тому числі політичні.
Приблизно до 14-ї години тисячі солдат дісталися до Таврійського палацу, де засідала Державна дума, і зайняли всі її коридори і прилеглу територію. У цих умовах Держдума вирішила формально підкоритися указу царя про розпуск Думи, але рішенням приватного зібрання депутатів створила Тимчасовий комітет Державної думи під головуванням Михайла Родзянка.
У ніч на 13 березня (28 лютого за старим стилем) Тимчасовий комітет оголосив, що бере владу у свої руки.

 

1923 Американський радіоінженер Лі Де Форест провів демонстрацію "фонофільму" - першого звукового кіно, в якому звукова доріжка була записана на стрічку з кінокадрами.

Форест - автор цілого ряду винаходів в області радіотелефонії; здійснив у 1910 році перші музичні передачі по дротах, розробив систему радіотелеграфного зв'язку, прийняту на початку ХХ століття в армії і на флоті США.

 

1940 Закінчилася радянсько-фінська війна, розпочата СРСР у листопаді 1939 року.

СPСР не вдалося зробити Фінляндію радянською республікою.

 

1946 Народилась Лайза Мінеллі,

 

 

американська кіноакторка та співачка, лауреат премії "Оскар" ("Кабаре" [1972]; "Нью-Йорк, Нью-Йорк", "Поліцейський за наймом").

 

1949 Народився Валерій Матюхін,

художній керівник ансамблю "Київська камерата".

 

1965 Студенти Київського університету імені Тараса Шевченка (67 студентів стаціонару з 125) написали заяву до керівництва університету та Міністерства освіти з вимогою відновити на роботі викладача факультету журналістики Матвія Шестопала, якого звинуватили в українському буржуазному націоналізмі.

Через кілька днів радіо "Свобода" передало інформацію про заворушення студентів-журналістів у Київському університеті. На підписантів листа стали тиснути, щоб вони познімали свої підписи, усіх, хто не погодився, відрахували з університету "за поведінку, не гідну радянського студента" - щоправда, з дозволом працевлаштування.

 

1999 Чехія, Польща та Угорщина вступили вступили в

Організацію Північно-Атлантичного оборонного Альянсу - НАТО.


Світлана Мормель
Олекса Янів