1325 Заснована столиця ацтекської імперії

Теночтитлан (зараз - Мехіко).

 

1781 Вільям Гершель відкрив Уран,

сьому планету Сонячної системи.

 

1888 Народився Антон Макаренко,

український письменник ("Педагогічна поема", "Прапори на баштах") та педагог.

 

1917 Над будівлею Центральної Ради ухвалено

підняти жовто-блакитний прапор.

 

1949 У Канаді почала діяльність

Українська Вільна Академія Наук.

 

1954 Сформований Комітет Державної Безпеки СPСР (рос. Комитет Государственной Безопасности) - спадкоємець НКВД.

У систему КГБ входили органи державної безпеки, прикордонні війська та війська урядового зв'язку, органи військової контррозвідки, навчальні заклади й науково-дослідні установи.

 

1950 Народився Володимир Сергійчук,

український історик та письменник.

 

1960 Народився Юрій Андрухович,

український поет, письменнник, перекладач.

 

1961 Куренівська трагедія.

Дамба, яка перекривала Бабин Яр, не витримала навантаження і 14-метрова хвиля пульпи зі швидкістю 5 м/с хлинула на Куренівку, зносячи будівлі, людей, транспорт, несучи з собою численні трупи людей, страчених радянцями та нацистами у Бабиному Яру.
Намагаючись приховати сліди численних розстрілів радянська влада у повоєнний час вирішила затопити Бабин Яр. 1950 року виконком Київської міськради ухвалив рішення заповнити Бабин Яр відходами виробництва Петровських цегляних заводів, розташованих поблизу. Непридатні для цегельного виробництва земляні породи змішувалися з водою й у вигляді пульпи по трубах скидалися до Яру. Намив виконувався на висотах від 40 до 60 метрів над рівнем великого промислового та житлового району Києва - Куренівки, але замість бетонної дамби, що мала убезпечити масив від затоплення, спорудили земляну. Це та численні інші порушення норм безпеки і призвели до трагедії. Внаслідок техногенної катастрофи загинуло понад 1500 мешканців Куренівки, а також пасажирів міського транспорту, що потрапив у зону лиха. На площі близько 30 гектарів було знищено все живе.

 

1977 Побачив світ двотомний "Шевченківський словник",

підготовлений колективами Головної редакції Української радянської енциклопедії та Інституту літератури ім. Т. Шевченка АН УРСР.

 

1993 Перемога з найбільшим рахунком в історії української хокейної збірної: Україна - Бельгія - 37:2.

Гра відбулася у ході Чемпіонату світу в групі С у місті Блед, Словенія. Гра, а точніше її результат, також став найбільшою поразкою збірної Бельгії за всю історію існування.

 

1997 Україна та НАСА підписали договір про політ у космос українського космонавта.

Ним став Леонід Каденюк.


Світлана Мормель
Олекса Янів