1854 Народився Ерліх Пауль,

німецький доктор, бактеріолог та біохімік, один з засновників імунології та хіміотерапії, лауреат Нобелівської премії з фізіології та медицини 1908 року.

 

1872 Народився Олекса Новакiвський,

український живописець i педагог.

 

1879 Народився Альберт Ейнштейн,

німецький фізик-теоретик, автор теорії відносності, лауреат Нобелівської премії по фізиці 1921 року.

 

1891 Народився Амвросiй Бучма,

український актор i режисер. В 1936-54 - актор i режисер Київського театру iм. I.Франка, першим втілив образ Тараса Шевченка у кіно.

 

1908 Народився Олексій Чуприна,

кобзар з Чернечої гори (1960-1992). Починав вчитися гри на бандурі в кобзаря і бандурного майстра Павла Качана. Після відбуття терміну служби у радянській армії, в 1935 році, переїхав до міста Сочі, де продовжив навчання в кобзаря з Туапсе Минківського. Працював кухарем у санаторії, але мав можливість виступати на місцевій сцені як бандурист. З початком німецько-радянської війни у 1941 році був призваний до війська Корсунь-Шевченківським РВК. Служив військовим музикантом, співав на Черкащині, в Курську, Харкові, Братиславі, Будапешті, Празі, в Порт-Артурі. Після демобілізації жив і працював у Семипалатинську. Лише вийшовши на пенсію зміг повернувся в Україну. Відтоді став постійно кобзарювати на Чернечій горі у Каневі, біля могили Тараса Шевченка.
У його репертуарі були дума "Про козака-бандуриста", пісні "Ой ходив чумак", "Ой ти, дівчино, зарученая", "Думи мої", "Ой три шляхи широкії", "Ой піду я лугом", "Плавай, плавай, лебедоньку" та інші. Виступав на Вересаєвих святах, грав на відкритті пам'ятника Тарасові Шевченку у Львові.

 

1914 Народився Леонід Вишеславський,

український поет, літературознавець, перекладач.

 

1932 У Золочівському районі на Харківщині близького 2 тисяч осіб, переважно селяни з кількох районів області, здійснили напад на зернові склади Ведмедівського винного заводу.

ГПУ придушило виступ селян.

 

1937 Народився Володимир Савельєв,

український кінорежисер та актор.

 

1984 Київський міський суд засудив на 10 років особливого режиму та 5 років заслання за обвинуваченням в українському націоналізмі та антирадянській діяльності Валерія Марченка, українського письменника та журналіста.

Через півроку Марченко помер в в'язничній лікарні в Ленінграді.

 

1992 Кабінет міністрів України прийняв постанову "Про фонд депортованих народів Криму".

Постанова мала сприяти розв'язанню проблем повернення депортованих народів Криму на свою історичну Батьківщину.

 

Світлана Мормель
Олекса Янів