3952 до н.е. Відповідно до розрахунків бенедиктинського монаха та учителя церкви Св. Беда Шанованого (673 - 735)

саме в цей день відбулося створення світу.


1662 У Парижі почав курсувати перший громадський транспорт

- карета на вісім місць.

 

1871 У Франції розпочалося збройне повстання, відоме як Паризька комуна.

В результаті боїв і страт загинули 25 тисяч комунарів, близько 40 тисяч були запроторені до в'язниць або вислані на каторжні роботи у Нову Каледонію й Алжир. Відтоді Алжир для Франції став постійним місцем локалізації персон нон грата, серед іншого і першопочатковою базою розташування Іноземного легіону, який згодом стане одним з найбоєздатніших підрозділів французької армії. Нині більшість бійців Французького іноземного легіону становлять вихідці зі Східної Європи.

 

1876 Народився Йосип Стадник,

актор, режисер, театральний діяч.

 

1896 Народилась Надiя Суровцева,

українська громадська діячка, перекладач, історик, багаторiчний в'язень ГУЛАГу. Працювала в Українській Центральній Раді. Під час Гетьманату - співробітник секретаріату Міністерства закордонних справ. Емігрувала до Австрії. Закінчила філософський факультет Віденського університету. Після захисту дисертації на тему "Богдан Хмельницький та ідея української державності" їй присвоєно ступінь доктора філософії. Працювала викладачем у Віденській сільськогосподарській академії. Брала участь у роботі жіночих організацій, зокрема, у роботі Міжнародної жіночої ліги миру і свободи, була делегатом на конгресах Ліги у Відні, Дрездені, Гаазі, Амстердамі, Парижі та Вашингтоні. На почакту 1920-х років захопилася ідеологією марксизму, вступила до австрійської компартії. У 1925 повернулася до СРСР, спочатку - до Москви, потім - до Харкова. Працювала істориком, співробітником у системі Головліту, кіноуправлінні, у радіотелеграфному агентстві. У 1927 була заарештована і заслана. Звільнена у 1954 році. Після реабілітації доживали віку в Умані. Займалась літературною і громадською роботою, контактувала з провідними письменниками того часу.

 

1898 Німецький інженер Рудольф Дизель створив двигун внутрішнього згорання.

Цей двигун вже в первинній конструкції відрізнявся порівняно високим коофіцієнтом корисної дії. Після деяких вдосконалень двигун став надійно працювати на дешевому (тоді) паливі, в основі якого була нафта, й одержав широке застосування в промисловості і на транспорті. Винайдення двигуна внутрішнього згорання, що дозволив значно збільшити швидкість та потужність транспортних засобів, більш ніж на ціле сторіччя визначило основні риси розвитку виробничої інфраструктури. Лише наприкінці ХХ століття людство, зваживши на комплекс проблем, що їх створює зосередження на переробці та використанні невідновлюваного ресурсу викопної нафти, повернулося до вдосконалення ідей, що передували винайденню двигуна внутрішнього згорання. Все більшого поширення набувають досліди та виробництво електродвигунів на транспорті, використання енергії сонця та вітру, пошук інших, нових, невичерпних джерел енергії та способів їх передачі і збереження.

 

1959 Народився Люк Бессон,

французький культовий кінорежисер, сценарист і продюсер. Широку популярність у глядачів усього світу Бессону приносять фільми "Таксі", "Нікіта", "Лєон", "П'ятий елемент", "Перевізник", "13 район" тощо.
У 2006 році Бессон вперше і з великим успіхом спробував себе як автор фільму-казки "Артур і мініпути", основою сценарія якого стала однойменна книга режисера.

 

1965 Вперше здійснено вихід людини у відкритий космос.

З борту корабля "Восход-2", радянський космонавт Олексій Леонов вперше в історії здійснив вихід у відкритий космос - він віддалився на відстань 5 метрів і пробув за бортом 12 хвилин 9 секунд.

 

1962 Алжир здобув незалежність.

Франція й Алжир підписали договір про завершення алжирської війни, яка сукупно забрала життя понад 100 тисяч французів і 10 тисяч алжирців.

 

2014 У Москві підписано "угоду" про приєднання Криму та Севастополя до Росії,

яку скріпив підписом президент Російської Федерації Путін, спікер розпущеної Верховної ради Криму Володимир Константинов, самопроголошені "прем'єр" Сергій Аксьонов та "мер Севастополя" громадянин Росії Олексій Чалий.


Світлана Мормель
Олекса Янів