721 року до н. е. Цю дату прийнято вважати днем, коли відбулося перше документально зафіксоване сонячне затемнення.

Справа була у Вавилоні, який славився високим рівнем розвитку астрономії і звідки цю науку запозичили не лише європейці, але й китайці. Як це, так і пізніші затемнення пов'язували з різноманітними подіями, і це дає змогу історикам з великою точністю встановлювати дату цих та вирахувати дати інших, описаних в давніх джерелах, подій.
За рік на Землі відбувається від двох до п'яти сонячних затемнень. Попри те, що сонячні затемнення є явищами не рідкісними, місця, з яких можна спостерігати кожне затемнення, щоразу змінюються. Тому повне сонячне затемнення в одному й тому ж місці можна спостерігати приблизно раз на триста років.

 

1474 У Венеції запроваджено закон про охорону винаходів

- перший у світі закон про охорону авторського права.

 

1813 Народився Девід Лівінгстон,

шотландський місіонер, мандрівник і дослідник Африки, який першим серед європейців побачив водоспад Вікторія, названий ним так на честь британської королеви у 1855 році.

 

1831 Перше пограбування банку у США:

англійський іммігрант Едвард Сміт викрав із "City Bank New York" 245 000 доларів - гігантську на ті часи суму. Незабаром злочинця схопилии й засудили до 5 років ув'язнення, але викрадене вдалося повернути лише почасти.

 

1864 Народився Василь Липкiвський,

український релігійний дiяч, митрополит УАПЦ (1921-27), засуджений до страти "трійкою" НКВД 20 листопада 1937, страчений 28 квітня 1938. Місце поховання невідоме.

 

1895 Народився Максим Рильський,

український поет ("Троянди і виноград"), перекладач, публіцист.

 

1917 В Києві пройшла 100-тисячна демонстрація під гаслами "Автономію Україні" та "Вільна Україна у вільній Росії".

Під час першого українського свята Свободи демонстранти роззброювали поліцію. Колони маніфестантів, прикрашені жовто-блакитними прапорами, пройшли по вулиці Володимирській на Хрещатик і далі - до Софійської площі, де відбулось народне віче, яке прийняло розроблені Центральною Радою резолюції про скликання Установчих зборів для вирішення справи автономії України. До Помаранчевої революції 2004 року Свято Свободи вважалося найбільшою і наймасовішою демонстрацією в історії України.

 

1918 За рішенням Центральної Ради студентів, розстріляних більшовиками на станції Крути наприкінці січня, перепоховали на Аскольдовій могилі в Києві.

З цього приводу відбулася багатотисячна маніфестація. На церемонії виступив Михайло Грушевський, який назвав вчинок київської молоді героїчним.

 

1930 Народилась Ліна Костенко,

українська поетка, шестидесятниця, лауреат Шевченківської премії (1987).

 

1931 Народилась Емма Андієвська,

українська письменниця, поетка та малярка.

 

1953 Вперше по телебаченню відбулася

трансляція церемонії вручення нагород Американської кіноакадемії "Оскар".

 

1955 Народився Брюс Вілліс,

американський актор ("Агенство "Місячне сяйво", "Міцний горішок", "Кримінальне чтиво", "Останній бойскаут").

 

Світлана Мормель
Олекса Янів